Які щеплення варто зробити під час війни та де отримати їх безкоштовно в Україні чи за кордоном
Щоб безкоштовно зробити вакцинацію, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря чи до амбулаторії, та повідомити про свої наміри. Вакцинацію можна зробити і в приватній клініці, але вона вже не буде безоплатною.
Про важливість вакцинації під час війни розповідає лікар та співзасновниця каналу «Наукуїмо» Анастасія Шелевицька:
Вакцинація, без перебільшення, може врятувати життя. Суспільству потрібно підтримувати колективний імунітет. Так, під час перебування в укритті або при евакуації, можна легко поранитися, знаходячись в невідомій обстановці. Також, зазвичай, багато поранень мають захисники країни і щоб в рану не потрапила жодна інфекція, в тому числі правець, який живе в землі і може легко потрапити в рану, потрібно завчасно вакцинуватися.
Яку вакцину варто зробити дорослим
Перш за все, кожній дорослій людині потрібно мати власну медичну картку, де мають бути зазначені вакцини, які робилися від народження. В календарі вакцинації легко можна подивитися, чи були ви щеплені від дифтерії, правця та інших небезпечних захворювань. Варто пам’ятати, що кожні 10 років має бути ревакцинація цими вакцинами. Важливо знати, що зробити щеплення від правця окремо, а від дифтерії окремо не вийде, адже це одна вакцина. Але ця вакцина в Україні може бути як з додатковим кашлюковим компонентом, так і без нього. Якщо ви знаєте, коли робили останню ревакцинацію, але пропустили наступний термін щеплення, то можете сміливо робити необхідну вам дозу.
Але якщо у вас немає даних про ваш графік вакцинації або ви не знаєте, чи робили щеплення взагалі, тоді вам необхідно зробити первинний комплекс, який включатиме одразу 3 дози щеплення від дифтерії та правця (перша доза, друга доза через місяць та третя доза через 6 місяців). Якщо у вас не вийде зробити вакцинацію рівно в строк, то не потрібно повертатися – зробіть наступну вакцину якомога швидше.
Дорослим також важливо зробити вакцину від гепатиту В. Ця вакцина в Україні почала використовуватися лише з 2002 року, тому дорослому населенню потрібно подбати про себе самому. Ця вакцина робиться також тричі: перший раз, другий раз через місяць та третій раз через 6 місяців. Зробити її можна в приватних лікарнях.
Існує вакцина Twinrix, яка поєднує в собі і гепатит А, і гепатит В. Гепатит А ще називають жовтухою або хворобою Боткіна, якою можна заразитися через немиті руки або забруднену воду. Тому вакцинація від гепатиту А також не буде зайвою.
В,ажливо вакцинуватися від ВПЛ (вірус папіломи людини). Цей вірус передається статевим шляхом і може викликати рак шийки матки. Тому, отримуючи цю вакцину, ви значно зменшуєте ризик захворіти на цю хворобу.
Чи варто дитині робити вакцинацію під час війни
Дітям важливо не переривати графік вакцинації. Де б ви не знаходились, ви можете провести вакцинацію. Ви можете звернутися до будь-якого лікаря в іншому регіоні і зробити це щеплення, щоб захистити дитину. Якщо ви вже пропустили якусь дозу вакцини – не хвилюйтеся. Лікар перерахує графік, за яким ви зможете продовжити отримувати необхідні щеплення. Також не важливо, вакцину якого виробника будуть робити вашій дитині – вони всі взаємозв’язані і доповнюють одна одну. Абсолютно всі вакцини в Україні, як безкоштовні, так і платні, якісні та сертифіковані.
Якщо ви знаходитесь за кордоном або плануєте виїзд за кордон, то подбайте, щоб серед ваших документів був календар щеплень вашої дитини. Якщо ви вже виїхали і не взяли з собою паспорт вакцинації, то постарайтеся зв’язатися з сімейним лікарем або педіатром, щоб вам передали ці дані.