«Від правильності аналізу залежить здоров’я та життя людини»
Якщо театр, як відомо, розпочинається з вішалки, то лікування – зі встановлення діагнозу пацієнта. А задля того, аби його вірно поставити, необхідно зробити певні дослідження та аналізи. І тут на допомогу приходять лаборанти.
Ми мали змогу поспілкуватися з кураторкою лабораторної служби Долинської багатопрофільної лікарні Маргаритою Кулібабою:
Вона повідала, що очолювана нею служба нині має такі підрозділи:
- клініко-діагностичне відділення (включає центральну, ургентну та дитячу лабораторії);
- бактеріологічна лабораторія.
На службу покладено 3 ціленаправлення:
1. Профілактичні дослідження (проводяться людям, які проходять профілактичні огляди).
2. Діагностичні дослідження (роблять пацієнтам для постановки або уточнення діагнозу)
3. Дослідження в ургентному стані (при аварії, пораненні, інфаркті, інсульті тощо).
Лаборанти, які працюють у центральній лабораторії, обслуговують амбулаторних пацієнтів та тих, хто проходить медичні огляди, а для стаціонарних та ургентних хворих працює лабораторія, що знаходиться у відділенні екстреної медичної допомоги. Плюс лабораторія в Центрі здоров’я дитини проводить аналізи для дітей.
За словами пані Маргарити, останнім часом з’явилися нові види лабораторних досліджень. Зокрема ті, що пов’язані з коронавірусом (виявлення антитіл та антигенів та тест на диференціацію бактеріальної/вірусної інфекції, визначення показників згущення крові). Також лабораторна служба отримала нові сучасні аналізатори. І левову частину аналізів, яких потребують пацієнти, медичні фахівці Долинської багатопрофільної лікарні сьогодні спроможні зробити.
При цьому, всі дослідження, які проводяться за електронними направленнями лікарів, є безкоштовними.
Як підкреслила Маргарита Кулібаба, під час війни до Долини приїхало чимало біженців (переселенців) та дітей-переселенців. Останні нерідко мають розлади шлунково-кишкового тракту, пов’язані з труднощами під час переїзду, тому їм необхідно поставити чіткі діагнози. Спеціалісти лабораторної служби Долинської лікарні провели відповідні дослідження та виключили інфекційні спалахи, бо довели, що захворювання не викликані одним збудником.
Зараз у службі працюють фахові й професійні спеціалісти – 6 лікарів і 20 лаборантів.
Лікар-лаборант клініко-діагностичного центру Сніжана Васютин розповіла:
– Я працюю в нашій лабораторній службі вже 17 років. Зараз – в ургентній лабораторії, де ми обслуговуємо як ургентних хворих, так і всіх стаціонарних пацієнтів усієї лікарні. У зв’язку з воєнним станом та з огляду на те, що робоче навантаження збільшилося, в ургентній лабораторії були створені бригади, в яких працюють позмінно 4 лікарі-лаборанти та 9 лаборантів.
Наша лабораторія забезпечує широкий спектр послуг: загальний аналіз крові плюс лейкоцитарна формула, глюкоза крові, загальний аналіз сечі, біохімічні дослідження, аналіз системи гемостазу, імунологічні дослідження.
Також останнім часом ми запровадили багато нових аналізів. Зокрема, тропонін І – протягом 15 хвилин, дослідивши сироватку крові пацієнта, ми можемо виключити чи підтвердити інфаркт міокарда. Що має велике значення для діагностики даного захворювання, аби лікарі мали змогу якнайшвидше врятувати життя хворого.
Робимо й коагулограму МНВ та АЧТЧ – дослідження, які дають оцінку системи згортання крові. За аналізом крові на D-димер ми даємо результат вже за 10 хвилин, що важливо при діагностиці тромбоемболії. Завдяки цьому можна контролювати процес антитромбозної терапії, приміром – при ковіді, виявляти тромбози та ризики кровотечі.
Завдяки наполегливим зусиллям генерального директора Долинської багатопрофільної лікарні Ольги Ільчишин, ми отримали обладнання для дослідження газів та електролітів крові (що напрочуд важливо для реанімаційних хворих), визначення кислотно-лужного балансу тощо. Проводимо аналізи на стан хлоридів, що дозволяє зрозуміти, чи загрожує хворому зневоднення організму.
Наявність гематологічного аналізатора позволяє за 7–10 хвилин зробити загальний аналіз крові. Лікар одразу бачить такі показники, як гемоглобін, лейкоцити, еритроцити, гематокрит, тромбоцити, а також багато інших чинників, які мають важливе значення у діагностиці анемій. Раніше, коли робили цей аналіз вручну, це займало десь 30–45 хвилин.
Мені дуже подобається моя професія. Я і мої лаборанти намагаємося робити дослідження швидко та якісно. Коли отримуємо результати, іноді буквально «летимо» до лікаря, аби їх передати. Наприклад, коли отримуємо результат аналізу глюкози в крові, який значно перевищує норму, то негайно повідомляємо доктора, щоб той розпочав лікування. А потім навіть краще на душі стає – від розуміння того, що ти можеш чимось допомогти, розрадити.
Напрочуд важливо, аби аналіз був точним. Я завжди дівчатам-лаборантам кажу: «Від правильності аналізу залежать здоров’я та життя людини, а дорожчого в нас нічого немає!».