«Краще не тільки від медичної помочі, але й від файного людяного ставлення»
До відділення екстреної медичної допомоги нашої лікарні завітав громадський журналіст Юрій Чумак. Він звернувся із травмою руки, яку ушкодив кілька днів тому. І був приємно здивований як високим рівним медичного обслуговування, так і сучасним облаштуванням відділення. На його прохання завідувачка відділення Мар’яна Татарська провела імпровізовану екскурсію.
Публікуємо «замальовку» від Юрія за результатами оглядин. Стиль і орфографія збережені:
Пані Мар’яна розповіла, що раніше це відділення називалося «приймальний покій» лікарні. А зараз – «відділення екстреної медичної допомоги». Думаю, що нова назва точніше відповідає суті, оскільки «покій» лікарям тільки сниться, вони тут оперативно надають пацієнтам поміч.
Отже, одразу після того, як людина заходить на рецепцію, її спрямовують, як правило, в оглядову кімнату. Де лікар оглядає пацієнта, збирає анамнез, призначає обстеження. На основі всіх цих даних вирішується питання щодо подальшої роботи з пацієнтом: чи він потребує допомоги, яку можна надати на місці, чи госпіталізації в інших підрозділах лікарні, чи амбулаторного лікування в сімейного лікаря або іншого вузького спеціаліста поліклінічного відділення.
Якщо пацієнт важкий, доставлений бригадою швидкої допомоги, йому ставлять крапельницю, підключають необхідні препарати та надають першу медичну допомогу.
В оглядовій кімнаті є новий апарат ультразвукової діагностики (УЗД), тут за потреби здійснюється вимірювання тиску та респіраторної функції, робиться електрокардіограма та забір крові. Також є апарат штучної вентиляції легень.
Відділення розподілене на 3 зони: червону, в яку доправляються пацієнти, які потребують негайної медичної допомоги (мають вогнепальне поранення, кровотечу, значну травму), що має надаватися негайно – до 15 хвилин; жовту, куди направляють важких пацієнтів, які мають отримати медичну допомогу до 2-х годин; зелену, в якій розміщують пацієнтів, які можуть почекати.
Пацієнт, що не потребує госпіталізації, але якому необхідні певні медичні процедури, спрямовується у палату поруч із оглядовою. І, після того, як стан хворого стабілізується, його відпускають додому. Адже у відділенні екстреної медичної допомоги людина може знаходитися не більше, ніж 24 години.
Важливо, що відділення оснащене сучасною ургентною лабораторію, в якій роблять загальні різноманітні аналізи крові, сечі, тропоніновий тест (на виявлення інфаркту міокарда), експрес-тест на covid-19 тощо.
У відділенні екстреної медичної допомоги є навіть власна мала операційна, де проводяться негайні, але нескладні операції. Приміром, ушивання рани, зупинка кровотечі, лікування незначних травм. Поряд розташований рентген-кабінет, облаштований новим цифровим рентген-апаратом.
Обладнано кабінет комп’ютерної томографії, оснащений новітнім томографом, який схожий на футуристичний апарат з фантастичних фільмів. І надає змогу робити точну сучасну діагностику багатьох хвороб.
У відділенні є маніпуляційна, де пацієнтам роблять внутрішньом’язеві ін’єкції, а також гіпсова, де, за потреби, накладають гіпс.
Звичайно, є й санвузли та душові – як для медичних працівників, так і для пацієнтів. Тобто, у відділенні зроблено все, аби пацієнти почували себе комфортно. Є й кімната для персоналу, де люди можуть перепочити, випити чаю.
Окремої уваги заслуговує палата інтенсивної терапії (тут пацієнтам надається термінова медична допомога, а вже потім їх переводять до інших відділень для продовження лікування). До ліжок підведений кисень, пацієнти підключені до електронних моніторів, на які виводяться дані про рівень сатурації, тиску, пульсу, демонструється кардіограма.
Під час візиту я побачив у ній чоловіка, який спокійно лежав на лікарняному ліжку. Пан, якого звуть Мелітон, люб’язно погодився на спілкування. Він розповів, що в момент, коли рубав на дворі дрова, його вкусила за палець змія, що, вочевидь, прокинулася від першого теплого весіннього сонечка. «Дуже добре мене прийняли, відношення просто прекрасне, одразу, без усілякої тяганини, надали медичну допомогу. І приміщення гарне, і всі ліки видали безкоштовно. Мені стало краще не тільки від самої помочі, але й від файного людяного ставлення. Я задоволений тим, що дуже гарний персонал», – повідав Мелітон.
Підсумовуючи, пані Маряна наголосила, що раніше у відділенні не було лабораторії, рентген-кабінету (та, звісно, комп’ютерної томографії). Санітарки возили хворих поверхами, це ускладнювало роботу, забирало дорогоцінний час. А нині пацієнти, які потрапляють до лікарні, не повинні бігати по різним корпусам задля того, аби здати певні аналізи та пройти діагностику: все робиться на місці та одразу.
Особливістю сьогодення є те, що зараз є багато переселенців, які приїхали зі Сходу України та приходять до відділення не тільки за потреби в екстреній медичній допомозі, але й через те, що напевно не знають, куди їм звертатися з їхніми медичними питаннями. І всім їм люди в білих халатах радо надають поміч.
***
Довідково: сучасну реконструкцію відділення було здійснено в рамках президентської програми «Велике будівництво» та закінчено осінню 2021 року.