Долина

Всесвітній день боротьби з пневмонією відзначається щорічно 12 листопада. Мета цього дня – підвищити поінформованість населення про пневмонію.
Пневмонія-інфекційне захворювання легенів, найчастіше вона вражає дітей, літніх людей і людей з ослабленою імунною систеиою. Це форма гострої респіраторної інфекції, що вражає передувсім альвеоли (мікропухирці,основні функціональні елементи легень). У здорової людини альвеоли наповнені повітрям, а у хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, що ускладнює газообмін і зумовлює біль під час дихання.
Основним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав’язливий і постійний, але в деяких випадках кашель на початку захворювання може бути не сильним. Згодом, внаслідок поширення запалення, кашель стає вологим з невеликим виділенням слизисто-гнійного мокротиння.
Температура тіла може бути дуже високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильною 37,1-37,5С.
З’являються болі в грудях, особливо важко хворому зробити глибокий вдих. Біль при вдиху і напад кашлю після вдиху також є ознаками запалення. Крім простудних симптомів, у хворого спостерігається задишка та блідість шкірних покривів. Загальна слабкість, підвищене потовиділення, озноб, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях.
Якщо подібні симптоми з’являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути перші ознаки пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження.
Особливу небезпеку пневмонія становить для дітей. ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають це захворювання першочерговою причиною смертності дітей віком до 5 років. Ефективним методом проти пневмококової інфекції у дітей є імунізація.
Симптоми пневмонії у дітей мають деякі особливості.
Температура тіла вище 38 С тривалістю понад три дні, яку неможливо знизити жарознижувальними засобами. Також може бути і невисока температура до 37,5, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації – відсутність апетиту, підвищена пітливість, слабкість.
Спостерігається прискорене поверхневе дихання. Найчастіше дитина мимоволі намагається лягати на один бік.
Характер кашлю. Через першіння в горлі спочатку може з’являтися тільки покашлювання, потім кашель стає сухим та болісним, який посилюється при плачі, годуванні дитини.
Поведінка дитини. Діти з пневмонією стають примхливими, плаксивими, млявими, у них порушується сон, іноді можуть зовсім відмовлятися від їжі, а також з’явитися діарея і блювота, у немовлят – зригування і відмова від грудей.
Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря! Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.