Долина

На сьогоднішній день з початку року в Україні зафіксовано 21 випадок дифтерії, з них 19 - впродовж жовтня, із яких 5 підтверджено лабораторно, інші - клінічно (в Ужгороді, Києві, Тернопільській, Хмельницькій, Луганській областях). Така ситуація прогнозована і зумовлена низьким рівнем вакцинації проти дифтерії серед дітей та ревакцинаціїі дорослих. Така ж картина з низьким рівнем вакцинації населення призвела до епідемії дифтерії в 1991- 1998 роках, коли на цю недугу захворіло 20000 осіб, 696 з яких померло! В нашій Івано-Франківській області склалась несприятлива епідеміологічна ситуація відносно дифтерії за рахунок низького охоплення вакцинацією. Івано-Франківщина разом з Закарпатською та Харківською областями лідирує по низькому рівні вакцинації від дифтерії, де щеплено від дифтерії менше 50% немовлят.
Що варто знати про дифтерію?
Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Джерелом інфекції є хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсин. Інкубаційний період хвороби триває 3-10 днів.
Трапляються випадки, коли людина може бути носієм збудника протягом певного періоду часу, але не хворіти. В цьому полягає одна із небезпек дифтерії — людина тривалий час може бути заразною, але про це ніхто не буде знати.
Дифтерія страшніша за кір, бо смертність від неї набагато вища. За статистикою, з тисячі хворих помирає від 50 до 100 людей. Захищені ті, хто вакциновані. CDC повідомляє, що 99% людей, які мають щеплення від дифтерії, не хворіють.
Симптоми дифтерії: біль у горлі, підвищена температура, набряки слизової ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, сиплий голос, набряк шиї та збільшення лімфатичних вузлів. Також у горлі людей, що захворіли, з’являються плівки, які можуть ускладнювати дихання та ковтання.
Ускладнення дифтерії: якщо дифтерійний токсин потрапляє у кров, під загрозою опиняються життєво важливі органи — серце, нирки, нервова система. Токсин порушує синтез білка клітинами, що спричиняє загибель клітин.
Як врятувати себе від дифтерії?
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація у дітей та ревакцинація у дорослих.
Згідно із календарем профілактичних щеплень, у 2,4 та 6 місяців дітям роблять щеплення вакциною АКДП. Ревакцинацію проводять у 18 місяців та у 6 років. Потім у 16 років щеплення робиться вакцинацією АДП-М, а після цього ревакцинацію треба повторювати кожні 10 років.
Якщо ви ще досі не вакцинувалися проти дифтерії самі та не зробили щеплення дитині, зараз саме час не лише про це подумати, але й запланувати найближчим часом візит до вашого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра і отримати свій захист — закликає Центр громадського здоров'я при МОЗ України.