Долина

Ботулізм – це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків. Водночас, ботулізму у більшості випадків можна уникнути, дотримуючись простих харчових правил.
Від моменту проникнення збудника в організм до клінічних проявів хвороби може пройти від декількох годин до 2-5 діб. Чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.
Люди хворіють в результаті отруєння токсинами, зазнають важкого ураження центральної і вегетативної нервової системи. Збудник поширений у природі - постійно перебуває в ґрунті, утворює надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори.
Ботулотоксин – одна з найсильніших у природі отрут. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.
Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і осідає у різних відділах нервової системи.
Результат – парези і паралічі гортані, глотки та дихальних м'язів. Людина задихається, може розвинутися зараження крові.На початку хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години.
У подальшому з'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.
У важких випадках, при поразці дихальних м'язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
При найменшій підозрі на ботулізм необхідно звернутися до лікаря.
Діагноз ставиться після збору анамнезу та огляду хворого. Вирішальне значення мають характерні симптоми і результати лабораторної діагностики.
Матеріалом для мікробіологічного дослідження є блювотні маси, промивні води шлунка, кал, кров, сеча, залишки харчових продуктів. У летальному випадку досліджують вміст шлунка, кишечнику, лімфатичні вузли, головний та спинний мозок.
Використовують методи мікробіологічної діагностики: бактеріологічний, біологічний (для виявлення ботулінічного токсину в матеріалі, який досліджують).
Долікарська допомога включає – промивання шлунка, прийом ентеросорбентів, сифонна клізма. Чим раніше буде розпочато лікування ботулізму в людини, тим сприятливішим буде результат.
Специфічне лікування полягає в призначенні протиботулінічної сироватки. Застосування її особливо ефективне в перші три дні після початку захворювання. При середній тяжкості сироватка вводиться два рази на день, у важких випадках – кожні 6 годин.
Відновлення після ботулізму відбувається дуже повільно. Передусім це стосується м'язової сили і очних проявів. Порушення з боку ЦНС і роботи внутрішніх органів, як правило, проходять безслідно. У важких випадках можливий розвиток ускладнень, таких як гнійний паротит, аспіраційна пневмонія і гнійний трахеобронхіт.
Профілактика ботулізму
Щоб вберегтися від захворювання на ботулізм необхідно уникати споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, м'ясних та грибних консервів, в першу чергу домашнього виробництва. Також потрібно уникати споживання продуктів, умови зберігання та транспортування яких могли бути не дотримані належним чином, або про якість яких споживачу достеменно невідомо.