Долина

Артрит – серйозне запальне захворювання суглоба або декількох суглобів.
12 жовтня в багатьох країнах відзначається Всесвітній день боротьби з артритом, який проводиться щорічно з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
Основне завдання цього Дня – привернення уваги широкої громадськості по всьому світу до проблеми ревматологічних захворювань, підвищення інформованості про артрити у всіх його формах, об'єднання зусиль лікарів, пацієнтів та громадськості у напрямку вирішення питань профілактики, ранньої діагностики, медичної і соціальної реабілітації хворих на цю недугу.
Артрит – серйозне запальне захворювання суглоба або декількох суглобів, яке при відсутності лікування призводить не тільки до больових відчуттів та обмеження руху, але і до інвалідності та втрати працездатності. Причини появи хвороби різні, нерідко артрит виникає при повторюваних легких травмах, відкритих або закритих пошкодженнях суглобів, при частому фізичному перенапруженні або при генетичній схильності. Крім того, розвиток артриту провокують вірусні та бактеріальні інфекції, переохолодження, фізичне і психічне перевантаження і навіть надмірне куріння. У ряді випадків фактори виникнення та механізми розвитку хвороби з'ясовані не до кінця.
Запальний процес викликає порушення структури і функції суглобів, що призводить до виникнення болю, обмеження рухливості, набряклості, що в кінцевому результаті спричиняє за собою необоротну деструкцію та інвалідизацію пацієнта.
Взагалі, артритом називають велику групу хвороб суглобів, яка включає понад 100 діагнозів, найпоширеніші з них – артроз і ревматоїдний артрит.
Найнебезпечніше, що в групу ризику розвитку даного захворювання може потрапити будь-яка людина – від немовляти до старого. Але найбільш часто важкі ревматичні захворювання суглобів, пов'язані з швидким розвитком артриту, вражають працездатних жителів – у віці від 30 до 50 років. До речі, жінки страждають цим захворюванням у 5 разів частіше за чоловіків. Причому не завжди хвороби суглобів можна розпізнати відразу з-за їх «прихованості» і «маскування», а в подальшому вони потребують тривалого і постійного медичного спостереження та лікування, а пацієнти – реабілітації і соціальної адаптації.
Тому недооцінка важливості проблеми, пов'язаної з болем в суглобах і хребті, призводить до пізнього звернення пацієнтів до лікарів та, як наслідок, знижує шанси на одужання або досягнення ремісії, підвищує ризик розвитку інвалідності.
На сьогоднішній день захворювання суглобів стали буквально глобальною проблемою. За даними ВООЗ, кожен десятий житель планети страждає артритом. І за останнє десятиліття тенденція до зростання числа захворювань кістково-м'язової системи та сполучної тканини, в тому числі і артритом, не знижується, і ревматологічні захворювання займають високі позиції в рейтингу причин захворюваності та інвалідності.
Тому важливо пам'ятати, що тільки рання діагностика і своєчасне лікування зможуть запобігти тяжким наслідкам для хворого на артрит. На думку лікарів, при ранній діагностиці і індивідуально підібраному лікуванні артрит можливо вилікувати. Діагностика артриту – дуже важливий крок до одужання, а сучасні методи лікування дозволяють суттєво покращити якість життя пацієнтів.
І хоча причини розвитку артритів різноманітні, лікарі єдині в думці, що найкращий засіб від артриту – це профілактика: частіше бувати на свіжому повітрі, відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, не нехтувати фізичними вправами і правильним харчуванням. І все це – не залежно від віку і роду занять людини. Адже давно не секрет, що від загального фізичного стану і душевної рівноваги залежить здатність організму чинити опір хворобам.