Долина

Наказом МОЗ України від 17.05.2019 року №1126 «Про затвердження порядку організації проведення епідеміологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, заходів з готовності в міжепідемічний період і реагування під час епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ» затверджені алгоритми та заходи щодо здійснення епіднагляду за грипом та ГРВІ. На підставі цього наказу виданий наказ №102 від 04.09.2019 року по Долинській ЦРЛ, яким передбачено цілий ряд заходів щодо обліку та попередження спалахів грипу та ГРВІ.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності складають більш як 90%. Щорічно майже кожний шостий мешканець України хворіє на грип та ГРВІ.
Грип – це високо-контагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції є хвора людина, передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі, чханні та при користуванні спільними предметами догляду. Необхідно пам'ятати, що інфекція легко передається через брудні руки. Період зараження триває в середньому 4-7 днів.
Як проявляється грип?
У типових випадках хвороба починається раптово: підвищується температура тіла до 38 - 40 градусів, з'являється озноб, сильний головний біль, запаморочення, біль в очних яблуках і м'язах, сльозотеча і різь в очах.
Що робити, якщо ви захворіли?
При перших симптомах необхідно звернутися до лікаря. Дотримуйтесь постільного режиму і всіх рекомендацій лікаря. Самолікування при грипі неприпустимо. Адже передбачити перебіг грипу неможливо, а ускладнення можуть бути самими різними.
Як захистити себе від грипу?
Найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація. Вакцинації потребує кожна людина, яка піклується про своє здоров’я. Вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу:
- зменшує ризик захворіти на грип;
- зменшує ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.
Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для щеплення - напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, до яких відносяться:медпрацівники, педагоги, працівники торгівлі, водії громадського транспорту діти до 5 років; вагітні жінки; люди похилого віку та хворі на хронічні захворювання, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Для профілактики грипу в Україну доставлено 103 550 доз вакцин, які наразі перебувають на етапі контролю якості та безпеки. Орієнтовна дата закінчення державного контролю якості вищезазначених вакцин – 01.10.2019, про що заявила Держлікслужба України на офіційному сайті установи. Після проходження процедури державного контролю вакцини надійдуть у продаж.
Загалом планується доставка 500 000 доз вакцин для імунопрофілактики грипу в Україні. Наразі на державний контроль надійшли вакцини проти грипу виробництва Франції (Санофі Пастер) та Кореї (Грін Кросс Корпорейшн).
Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби:
1. Якщо ви захворіли – сидіть вдома і дотримуйтесь постільного режиму. Грип швидко передається, тому коли ви хворі йдете на роботу, лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з людьми, у яких наявні симптоми захворювання.
3. Прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Часто мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук .
5.Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:
- помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
- посилився кашель і знизилася його продуктивність;
- глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
- тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, дозволить зберегти життя і здоров'я Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.