Долина

Сальмонельоз – гостре інфекційне захворювання, яке викликається    сальмонелами, яка передається в більшості випадків з їжею. Актуальність сальмонельозу зумовлена значним його поширенням, частими спалахами, високою захворюваністю поміж дітей молодшого віку.

Сальмонели мають здатність не лише стійко зберігатись в навколишньому середовищі, а й розмножуватись в продуктах харчування, зокрема в м’ясних, молочних,   холодці, бульйонах, паштетах, ліверній ковбасі та виробах із фаршу.  При цьому не відбувається змін кольору, запаху, смаку самого продукту. Найхарактернішою ознакою збудників цих захворювань є те, що вони потрапляють в організм людини через рот з забрудненими харчовими продуктами, водою та через брудні руки.

Джерелом зараження обов’язково є хвора людина або бактеріоносій збудника (людина яка раніше перехворіла). Щорічно в Україні реєструються випадки групових захворювань сальмонельозною інфекцією під час святкувань (весіль, проводів в армію, днів народження тощо). Не є виключенням і цей рік, протягом якого в різних регіонах України були зареєстровані спалахи сальмонельозу в закладах громадського харчуваення, дитячих дошкільних та оздоровчих  закладах. Трапляються сімейні вогнища з 3-4 випадками захворювання.Не є виключенням і наша область, де також практично кожний рік реєструються випадки захворювань сальмонельозом. За перше півріччя 2019 року в інфекційному відділені  стаціонарно проліковано 5 хворих з сальмонельозною інфекцією,  показник на 100 тисяч населення становить 7,0.

Основні причини цих захворювань: приготування продуктів і страв в домашніх умовах при недотриманні правил особистої гігієни, порушення технології приготування страв, зберігання їх без холодильного обладнання (в льосі, на веранді), участь  в приготуванні страв   сторонніх осіб без попередніх спеціальних медичних обстежень в закладах громадського харчування.

Захворюваність кишковими інфекціями найчастіше спостерігається в літньо-осінній період року, серед вікових груп населення  більше хворіють діти  від 1 до 4-х років.Міські жителі в 3-5 разів частіше хворіють ніж сільські. Особи, які їх доглядають, не завжди дотримуються  правил особистої гігієни, не слідкують за тим, аби продукти пройшли достатню термічну обробку, а овочі та фрукти  були ретельно вимиті.

Проявами гострих кишкових захворювань, в тому числі сальмонельозу можуть бути  загальна  слабкість, болі в животі, кишково-шлункові розлади,  нудота, блювота, пронос, значне  підвищення температури тіла. Випорожнення  хворого часті, водянисті, піняться, з неприємним запахом. На 2-3-й день в випорожненнях з’являється кров і слиз. При огляді виявляється блідість шкіри, здуття живота і його болючість при пальпації.

Діагноз сальмонельозної інфекції підтверджується лабораторно методом виділення сальмонел  з блювотних мас, випорожнень, промивних вод хворої людини.

Лікування сальмонельозу здійснюється в умовах інфекційного стаціонару. Призначається   промивання шлунково-кишкового тракту, інфузійна терапія, антибіотики, дієтичне харчування.

При виявлені підозри на  захворювання сальмонельозом не займайтесь самолікуванням, а звертайтесь  за медичною допомогою  до лікарів-спеціалістів. Своєчасно і правильно призначене лікування забезпечить   швидке одужання.

Профілактика захворювань сальмонельозом та іншими гострими кишковими інфекціями не дуже складна і доступна для всіх. Щоб убезпечити  себе від захворювання кишковою інфекцією(сальмонельозом) необхідно дотримуватись  елементарних санітарно-гігієнічних правил: 

  • ретельно мийте руки з милом після відвідування вбиральні, перед приготуванням та вживанні їжі та перед годуванням немовлят;не допускайте в житлові приміщення, особливо де зберігаються продукти харчування , залітання мух які є рознощиками збудників захворювань;
  • не споживайте продукти сумнівної якості та з закінченим терміном зберігання;яйця водоплаваючої птиці (качині, гусині і т.і.) вживайте тільки для приготування тіста, а також в страви, що підлягають достатній термічній обробці;
  • під час кулінарної обробки м”ясних та рибних продуктів дотримуйтесь правил роздільного зберігання сировини та готової продукції, а також використання кухонного розробочного інвентаря, розмежованого зберігання сирої та готової продукції в холодильнику;
  • молоко кип’ятіть,  яйця перед споживанням піддавайте термічній обробці;
  • сирі овочі та фрукти ретельно мийте під протічною водою;
  • при харчуванні в непристосованих умовах (ліс, пляж, тощо) виключати контакт продуктів з грунтом та піском;
  • в туристичних походах не вживайте воду з річок та ставків, купайтесь в призначених для цього місцях;
  • в момент аварійної ситуації на водопровідних магістралях та після них, вживайте тільки кипячену або бутильовану воду;

Якщо в колективі чи в сім’ї з’явився хворий на кишкові захворювання –  необхідно негайно звернутись за медичною допомогою. Чим раніше виявлено кишкове захворювання, тим успішніше вживаються заходи проти його поширення.