Долина

За даними МОЗ України в 2019 році в Дніпропетровській області зареєстрований і лабораторно підтверджений випадок захворювання лептоспірозом. Захворів житель Солонянського району, який займається рибалкою.
Лептоспіроз- це особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке поражає людей і тварин. Збудником інфекції являються мікроорганізми – лептоспіри.
Резервуаром інфекції в природі є гризуни: миші і щурі. Збудник захворювання потрапляє в навколишнє середовище з випорожненнями гризунів, в результаті чого забруднюється трава і вода. Це сприяє захворюванню диких і домашніх тварин ( великого рогатого скота, коней, свиней).
Основні шляхи передачі інфекції – водний і харчовий. Випадки захворювання лептоспірозом часто пов’язані з сінокосом та іншими сільськогосподарськими роботами на підтоплених територіях, купанні в водоймах, рибалкою, вживанням забрудненої питної води та харчових продуктів.
Має місце і контактний шлях передачі цього захворювання при догляді за сільськогосподарськими тваринами.
Інкубаційний період ( від початку зараження і до перших симптомів захворювання) становить 5 -12 днів. Початок захворювання характеризується лихоманкою, різким підвищенням температури до 39-40 град, дуже інтенсивними м’язевими болями (особливо в області литкових м’язів). Також може бути біль голови, безсоння, відсутність апетиту, спрага, почервоніння обличчя, запалення слизової оболонки очей, висипка, ангіна, тощо.
Захворювання від людини до людини не передається.Тому хворі лептоспірозом люди не є небезпечними для оточуючих.
Зараження людини лептоспірозом відбувається при контакті шкіри і слизової оболонки з водою, зараженою виділеннями тварин.Ідеальним місцем для розвитку та поширення лептоспірозу є вологі і теплі природні місця.
Якщо хворий своєчасно не звертається за медичною допомогою, симптоми захворювання посилюються, починається жовтуха, відмовляють нирки, печінка, може розвинутись міокардит, пневмонія, починається кровотеча і людина гине.За даними МОЗ України щорічно реєструється до 10 смертельних випадків людей від лептоспірозу в Львівській та Закарпатській областях.
Лептоспіроз протікає важко, лікування проводиться тільки в стаціонарі. Серед основних методів лікування – призначення антибіотиків та введення специфічного імуноглобуліну.
Тому при перших ознаках захворювання необхідно звернутись за медичною допомогою. Тільки лікар-спеціаліст, зібравши ретельний анамнез , зможе поставити діагноз і своєчасно розпочати лікування
Щоб попередити лептоспіроз необхідно дотримуватись елементарних правил гігієни:
- При проведені сільськогосподарських робіт використовувати захисний одяг: гумові чоботи, рукавички, халат, косинка, тощо;
- Харчові продукти та питну воду захищати від забруднення;
- Дотримуватись правил особистої гігієни: миття рук перед їдою, перед курінням, тощо;
- З метою попередження появи тріщин та подразнень забезпечити щоденний догляд за шкірою рук; місця порізів, подряпин заклеювати лейкопластирем або одягати рукавички;
- Купання людей та водопій тварин здійснювати в спеціально відведених для цього водоймах;
- Захист джерел водопостачання від забруднення ( місць водозабору, криниць, каптажів, природніх джерел);
- Постійна боротьба з гризунами, знищення гризунів ( щурів, мишей і т.д), захист житлових та сільськогосподарських будівель від проникнення гризунів.
- Молоко та молочні продукти перед вживанням піддавати термічній обробці, тому, що корова теж може хворіти лептоспірозом.