Долина

У 1987 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила щорічно відзначати 26 червня як Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом на знак вираження своєї рішучості посилювати діяльність та співробітництво з метою досягнення мети створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками.
Наркоманія це розлади психіки, які зумовлені хронічною інтоксикацією внаслідок зловживання наркотичними речовинами і характеризуються психічною або фізичною залежністю від них.
Небезпека наркоманії очевидна. Нелегальний обіг наркотичних засобів стає надзвичайно серйозним соціальним чинником, який негативно впливає на стан здоров'я і благополуччя людей та розвиток суспільства загалом. Різко збільшується число осіб, які незаконно вживають наркотики і пропорційно до цього зростає кількість злочинів на грунті наркоманії. Кількість наркозалежних достеменно невідома, адже число людей, які перебувають на обліку в наркологічних кабінетах треба ще множити чи не вдесятеро. Наркоманія це дійсно «чума», тяжке захворювання, яке завдає серйозної шкоди здоров'ю призводить до деградації особистості, інвалідності і смерті в молодому віці.
Звичайно, наркоманами не народжуються. Найчастіше наркотик пробують з цікавості, через легковажність, наслідування когось, а іноді до вживання наркотиків привчають більш «досвідчені» друзі. Поширенню наркоманії сприяє те, що багато наркозалежних навіть не здогадувалися, які наслідки їх чекають. Через незнання і байдужість багато з них вважали, що небезпека їм не загрожує, оскільки вони, наприклад, тільки «курять травку», а наркоманія, за їхніми поняттями – це коли «коляться». Так і виникає безстрашність від прийому наркотичної речовини, яка призводить згодом до повної залежності. Хоча сьогодні існують і інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме проблеми в особистому житті, економічна криза, безробіття, а іноді і надлишок кишенькових грошей, особливо у підлітків. Людина за допомогою наркотиків шукає «кращого життя», втім, життя без майбутнього. Наркоманія поширюється за законами епідемії – хворий на цю недугу втягує в її тенета все нові й нові жертви.
Багато людей не обізнані зі шкодою наркотичних речовин, їх небезпеку навіть при одноразовому вживанні. Адже кожний організм реагує на наркотик по іншому. Були випадки коли перший прийом наркотичної речовини закінчувався летально.
Наркотичні речовини руйнують всі органи, але найбільш страждає центральна нервова система, яка є для них основною мішенню. Вони виводять з ладу психіку, розум – те, що робить людину людиною. Відбувається зниження інтелекту, коло інтересів звужується до однієї мети – здобути наркотик. Настрій мінливий, коливається від надмірного збудження до апатії, від депресії до короткого стану благополуччя. Найстрашніше те, що ці явища практично незворотні.
Внаслідок постійної інтоксикації страждають ендокринна система, печінка, нирки, органи дихання. Ураження практично всіх систем зумовлює підвищену схильність хворих наркоманією до інфекційних захворювань. У наркоманів часто виявляють вірусний гепатит, тромбофлебіт, СНІД. Дуже тривожить те, що серед хворих наркоманією більшість молоді: 95% - це люди віком 15-30 років, 97% наркоманів вперше спробували наркотики у віці з 12 до 19 років, третя частина всіх злочинів пов’язана з незаконним обігом наркотичних речовин.
Профілактика наркоманії повинна починатися з сім'ї. Найважливішим тут є приклад батьків, особливо щодо здорового способу життя, налагодження відкритого спілкування і довірливих стосунків в родині. Батьки не повинні займати пасивну позицію. Потрібно вчасно пояснити підростаючому поколінню, що пристрасть до наркотиків позбавляє людину нормально мислити, руйнує сім'ю і взагалі загрожує життю людини. Тому, якщо виникають щонайменші підозри, щодо вживання наркотиків потрібно звертатися до лікаря. Адже хворобу значно легше попередити, ніж потім боротися з нею.
Процес лікування не простий, він тривалий і результати лікування, на жаль, залежать не тільки від можливостей медиків, а від твердого бажання і наполегливості самого пацієнта.
Дорога хворого на наркоманію починається у веселій компанії друзів та подруг, але веде вона в жахливу безодню зла, вибиратись з якої доводиться наодинці і мало хто знаходить для цього сили. Тож обираймо правильний життєвий шлях !