Долина

31 травня, за ініціативою ВООЗ, відзначається Всесвітній день без тютюну.
Тютюнопаління – найпоширеніша шкідлива звичка у всьому світі. У 90% випадків куріння викликає нікотинову залежність, яку внесено до Міжнародної класифікації хвороб. Від наслідків куріння у світі щороку помирає близько 4-х мільйонів людей. Адже воно призводить до важких захворювань, в тому числі онкологічних. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я кожна третя людина на землі – курець. З кожним роком зростає кількість курців і в нашій країні. На даний момент 65% чоловіків і 15% жінок в Україні палять. Стало дуже багато курців підлітків і на превеликий жаль дітей.
Красива реклама сигарет нас оточує скрізь. А напис дрібним шрифтом про те, що куріння шкідливе для здоров'я не завжди сприймається достатньо серйозно. Про те, що тютюновий дим канцерогенний ( тобто здатний викликати пухлини) доведено вже давно. Велика частина канцерогенів міститься у смолах. До них відносяться ароматичні аміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні, полоній та інші. Всього у димі міститься більше 3000 речовин. Сам факт потрапляння цих речовин в організм людини небезпечний, а при систематичному вживанні загрожує появою небезпечних захворювань.
На сьогоднішній день куріння є основною причиною раку легень. Запідозрити у себе його на ранніх стадіях практично неможливо, так як починається захворювання безсимптомно. У міру розвитку патологічного процесу появляється кашель, неприємні відчуття в області грудної клітки, кровохаркання та інші. Тому раз у рік обов’язково потрібно робити флюорографію.
Частим наслідком тривалого куріння є рак губи, який розвивається з клітин епітелію червоної облямівки губ.
Рак шлунку, стравоходу, трахеї, підшлункової залози, сечового міхура хоч з курінням безпосередньо не пов’язані, проте у курців за статистикою зустрічається значно частіше. Адже слизові оболонки цих органів здатні накопичувати в собі токсини, що містяться в сигаретах і потрапляють в організм при курінні.
Особливо негативно систематичне куріння впливає на серцево-судинну систему. До 40% усіх смертельних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов’язані з тютюнопалінням. В усіх, хто палить часто підвищена частота серцевих скорочень. Постійний спазм кровоносних судин, викликаний палінням є суттєвим чинником у виникненні гіпертонічної хвороби, атеросклерозу і тромбофлебіту.
У сім'ях де вживали нікотин під час вагітності вроджені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше. Матері, які палили під час вагітності і в період грудного вигодовування мають дітей з відхиленою від норми поведінкою: відмічається гіперактивність, порушення уваги, дратівливість ,зниження успішності у навчанні.
Коли припиняється введення нікотину в організм розвивається абстинентний синдром, ознаками якого є роздратованість, збудження, неспокій, порушення концентрації уваги та зниження працездатності, тривога, погіршення сну.
Не менш негативно на здоров'я людей впливає і пасивне куріння. Тому потрібно уникати знаходження поруч з курцями та перебування в накуреному приміщенні. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей, людей похилого віку та хворих.
Також потрібно пам’ятати, що ми дорослі є прикладом для наших дітей. Наш обов’язок піклуватися про їх фізичне і духовне здоров'я. Ми повинні привчати їх до здорового способу життя і допомогти чітко зрозуміти те, що куріння є небезпечне для здоров'я людини.
Тому сьогоднішній день – це привід ще раз задуматися, що для кожного з нас важливіше куріння, чи сумнівне задоволення.
Якщо не можете подолати залежність самі, якщо у вас виникають симптоми абстиненції при спробі кинути курити, зверніться за допомогою до лікаря.
Бережіть себе!