Долина

Щороку 30 травня, спільно з Всесвітнім днем хворого на алергію, відзначається день боротьби проти астми і алергії.
Однією з причин алергії є величезне антигенне навантаження на організм через негативний вплив природних і техногенних подразнюючих чинників.
Алергія – це гостра нетипова реакція імунної системи на різноманітні речовини. Алергічна реакція може проявлятися як алергічний риніт, сльозотеча (кон’юнктивіт), бронхіальна астма, шкірні реакції, кропив’янка (свербіж, висип тощо), набряк Квінке, анафілактичний шок. За даними епідеміологічних досліджень, на даний час більше 40 % населення мають ті чи інші ознаки алергії.
У теплу пору збільшується ризик появи алергічних реакцій, зокрема від укусів комах.
Найчастішою причиною розвитку алергії є побутові алергени. Це домашній пил, особливо із ковдр, одягу, постільної білизни; грибки на стінах вологих кімнат; частинки домашніх комах (клопів, тарганів, постільних кліщів); волосся; шерсть та лупа тварин; засоби побутової хімії, особливо пральні порошки, які можна знайти у будь-якій квартирі. Слід відзначити також істотний вплив атмосферного повітря на розвиток алергічних захворювань. На жаль, сучасна міська людина перебуває у приміщенні 80% свого часу, а найбільш уразливі – діти та особи похилого віку – до 95%. Тому ретельне прибирання приміщень є обов’язковою умовою ефективного лікування та профілактики алергічних захворювань.
Важливу соціальну та медичну проблему становить медикаментозна алергія. Існує дві категорії таких хворих: в одних медикаментозна алергія виникає як ускладнення при лікуванні якогось захворювання, у інших це – професійне захворювання, що виникає в здорових осіб внаслідок тривалого контакту з ліками і медикаментами.
Бронхіальна астма характеризується тяжкістю клінічних симптомів. Вона розвивається внаслідок алергії на пилок рослин, домашній пил, пух і пір’я птахів, шерсть тварин тощо. При бронхіальній астмі хворий страждає від нападів задухи, які можуть бути раптовими або розвиватись поступово. Вони бувають різними за тривалістю, силою та тяжкістю. Легкі напади проявляються сухим кашлем і хрипами в легенях, задишкою. При тяжкому нападі дихання утруднюється, стає шумним, свистячим. Хворого охоплює почуття страху від того, що йому не вистачає повітря. В Долинському районі на диспансерному обліку з бронхіальною астмою знаходиться 350 осіб, з них дітей-84, підлітків-20, дорослих-246.
В даний час діє урядова програма «Доступні ліки», в рамках якої кожен хворий може за електронним рецептом від свого лікаря отримати необхідний препарат від бронхіальної астми.