Долина

Кашлюк — гостре інфекційне захворювання з повітряним механізмом передачі. При захворюванні уражаються верхні дихальні шляхи із нападами спазматичного кашлю. Заразитися кашлюком можна тільки від хворої людини або бактеріоносія.
Збудник передається повітряно-крапельним шляхом (через повітря). Крапельки слизу, що виділяються хворим під час дихання, чхання, кашлю поширюються на відстань 1-2 м і осідають на дихальні шляхи. Сприйнятливість до кашлюку дуже висока. Після хвороби розвивається стійкий імунітет, але інколи можливі і повторні випадки захворювання.
Для кашлюку характерна циклічність - підвищення рівня захворюваності кожні 3-5 років. Найчастіше хворіють діти до 6 років (особливо першого року життя та 3-6 років), а також дорослі, які не хворіли і не щеплені проти кашлюку.
В стадії розпалу кашлюк не викликає ускладнень в діагностиці так як має симптом, характерний для даного захворювання.Але на початку інфікування він нічим себе не видає, і часто його приймають за неабияку застуду. Час від початку зараження до прояву перших ознак хвороби триває до 15 днів. Існують характерні симптоми кашлюку, про які зобов’язані знати батьки:
- нежить, що не проходить тривалий час;
- періодичне підвищення температури;
- приступоподібний кашель, що посилюється вночі;
- біль в ділянці грудної клітки;
- важке дихання, що супроводжується хрипами;
- виділення мокротиння під час кашлю;
- поступове посиніння і набрякання обличчя;
- нетривалі судоми.
Якщо ваша дитина захворіла, то їй необхідно забезпечити спеціальні умови:
кімната повинна добре вентилюватися, повітря має бути зволожене спеціальними зволожувачами, кондиціонерами або мокрими рушниками. Важкохворих немовлят рекомендується помістити в затемнену, тиху кімнату, забезпечити спокій, оскільки вплив зовнішніх подразників може викликати важкий напад кашлю.
Для старших дітей з легкими формами захворювання постільний режим не потрібний. Перебування хворих на свіжому повітрі сприяє тому, що діти в цей час практично перестають кашляти. Серйозну увагу слід звернути на харчування: їжу рекомендується давати часто, але невеликими порціями.
Повторно захворіти на кашлюк практично неможливо.
Для того, щоб максимально відгородити себе і своїх близьких від можливості захворювання на кашлюк, необхідно: обов’язково і своєчасно проводити вакцинації, проводити спеціальні вправи для дихання з метою загартування організму, після прогулянки і перед вживанням їжі мити руки, не контактувати з хворими.
Основним провідним профілактичним заходом є вакцинація дітей проти кашлюку. Необхідно пам’ятати, що відмовляючись від цього щеплення, Ви піддаєте свого малюка великому ризику.
Останнім часом захворюваність на кашлюк значно зросла. З одного боку, це пов'язано з масовою кампанією проти щеплень. Комбінована вакцина АКДП або пентаксим попереджують захворюваність не лише на кашлюк, а й на дифтерію, правець, гемофільну інфекцію та поліомієліт. Дітей вакцинують у два ,чотири і 6 місяців. Перша повторна вакцинація проводиться у півтора року.
В даний час в інфекційному відділенні Долинської ЦРЛ знаходяться на стаціонарному лікуванні двоє дітей( (2010, 2015 р. н.). з діагнозом “кашлюк”

Фельдшер санітарний Людмила Климентовська