Долина

Профілактика грипу та ГРВІ
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності складають більш як 90%. Щорічно майже кожний шостий мешканець України хворіє на грип та ГРВІ.
Грип – це високо контагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції є хвора людина, передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом. Період зараження триває в середньому 4-7 днів.
Основним шляхом поширення вірусів грипу від людини до людини вважається повітряно-крапельний: при розмові, кашлі, чханні. Поширення вірусів грипу може відбуватися і контактно-побутовим шляхом при недотриманні хворим і оточуючими його особами правил особистої гігієни, в тому числі користуванні спільними предметами догляду (рушник, носові хустки, посуд та ін.), які не піддаються обробці та дезінфекції. Необхідно пам'ятати, що інфекція легко передається через брудні руки.
Як проявляється грип?
У типових випадках хвороба починається раптово: підвищується температура тіла до 38 - 40 градусів, з'являється озноб, сильний головний біль, запаморочення, біль в очних яблуках і м'язах, сльозотеча і різь в очах.
Що робити, якщо ви захворіли?
При перших симптомах необхідно звернутися до лікаря. Дотримуйтесь постільного режиму і всіх рекомендацій лікаря. Самолікування при грипі неприпустимо. Адже передбачити перебіг грипу неможливо, а ускладнення можуть бути самими різними.
Як захистити себе від грипу?
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцинації потребує кожна людина, яка піклується про своє здоров’я. В першу чергу вакцинації підлягають особи з груп ризику, до яких відносяться:медпрацівники, педагоги, працівники торгівлі, водії громадського
транспорту діти до 5 років; вагітні жінки; люди похилого віку та хворі
на хронічні захворювання.
Своєчасна вакцинація знижує захворюваність на грип в кілька разів, пом'якшує перебіг хвороби, скорочує її тривалість, запобігає ускладненням.
Щеплення від грипу найкраще робити в жовтні-листопаді, коли епідемія ще не почалася. Імунітет формується після введення вакцини через 7-14 діб.
У поточному році в Україні зареєстровані вакцини проти грипу від 5 виробників: ВАКСІГРИП (Франція); ЛЮАРИКС (Бельгія); ІНФЛУВАК (Нідерланди), ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН (Китай); ДЖІСІ ФЛЮ (Корея).
В аптечних закладах Долини ( мережа аптек «Адоніс» та соціальна аптека «ЗІМА») можна придбати вакцину ВАКСІГРИП, попередньо зробивши замовлення в аптеці.

Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби:
1. Якщо ви захворіли – візьміть листок непрацездатності і сидіть вдома. Грип швидко передається, тому так званий "трудовий героїзм" (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.
3. Прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Часто мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук .
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:
• помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
• посилився кашель і знизилася його продуктивність;
• глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
• відчули погіршення після поліпшення;
• якщо тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, дозволить зберегти життя і здоров'я Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.


Фельдшер санітарний Людмила Климентовська