Долина

Протягом останніх тижнів в області почастішали випадки харчових отруєнь. Здебільшого це пов'язано з порушенням санітарно-гігієнічних вимог до приготування страв та зберігання харчових продуктів.
Коли ви харчуєтеся в їдальнях, кафе чи навіть ресторанах, зрозуміло, що певною мірою ви ризикуєте, довіряючи своє здоров'я іншим. Та харчові отруєння трапляються і вдома, і після пікніків, а особливо часто після гучних застіль - весільних, ювілейних.
За сім місяців цього року в інфекційне відділення Долинської ЦРЛ поступило 78 хворих з харчовими отруєннями.
Харчове отруєння трапляється при споживанні продуктів, забруднених значною кількістю бактерій й токсинами, які ці бактерії виділяють. Їжа може виглядати привабливою і смачною, а насправді, залишатися вкрай небезпечною. За сприятливих умов - тепло, вологість, термін зберігання - мікроби здатні дуже швидко розмножуватися. Вже через 12 годин із однієї бактерії може утворитися близько 7-8 мільярдів бактерій.
Існує декілька груп бактерій, здатних викликати харчові отруєння: кишкові бактерії (сальмонели, збудники дизентерії), стафілококи, клостридії (збудник ботулізму). Якщо сальмонели зазвичай знаходяться у певних харчових продуктах (яйця, м'ясо, птиця), то клостридії частіше зустрічаються у воді й грунті, Стафілококи поширюються хворими із запаленням слизової ротової порожнини чи гнійничками на шкірі.
Надзвичайно сприятливим середовищем для розмноження мікробів є продукти з високим вмістом білків та вологи: це вироби і страви з м'яса птиці, риби. Такі страви мусять пройти надійну кулінарну термічну обробку. Їсти недосмажену чи недоварену птицю і м'ясо у жодному разі не можна.
Головні страви слід вживати свіжими, найбільший термін зберігання влітку - 2 години. Якщо страва приготовлена раніше, її треба перед вживанням перекип'ятити, просмажити, а не розігріти «до теплого». Не підлягають зберіганню і готові салати та дитяче харчування.
Зберігати продукти необхідно відповідно до вказівок на упаковці. Варто уникати дотикання сирих продуктів до готових страв. Для цього страви слід тримати в холодильнику в щільно закритому посуді. Яйця треба зберігати виключно в холодильнику.
І, звісно, не забувайте мити овочі і фрукти, навіть якщо вони видаються цілком чистими. Сподіваємося, що про необхідність мити руки перед приготуванням і вживанням їжі нагадувати зайве.

Зав. інфекційним відділенням
Долинської ЦРЛ Василь Сав’юк