Долина

Грудне вигодовування – запорука здоров’я дитини
Частина І
Щорічно на початку серпня в усьому світі проводиться ТИЖДЕНЬ ПІДТРИМКИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ, впродовж якого науковці, медики, громадські діячі нагадують суспільству про особливу роль материнського молока у формуванні здоров’я і повноцінного розвитку дитини:це контакт з мамою, звичні запахи та смаки, тілесний комфорт, задоволення рефлексу смоктання, почуття безпеки, джерело харчування та життя, налагодження всіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем. Не підлягають сумніву слова відомого вченого – українця за походженням – Нестора Максимовича Амбодик-Максимовича, який сказав: «Кожна здорова мати має обов’язок годувати грудьми своє дитя. У крайньому випадку таким є закон Природи, бо вона робить для цього всі приготування». І наступне -«…годування грудьми як на саму матір так і на дитину має великий вплив, і тому дуже важливе як для матері так і для дитини. Мати, яка сама не годує – наражає, без сумніву, своє здоров’я різним небезпекам ».
Кожна жінка повинна знати, що її молоко є найбільш повноцінною їжею для її дитини в перші 6 місяців життя, а за окремими спостереженнями і протягом першого року життя. Та годування грудним молоком — це не тільки їжа для дитини. Це моменти психологічного спілкування з дитиною, це джерело любові, тепла та захищеності.
У породіллі протягом перших 2-3 днів після пологів з'являється невелика кількість (30 мл за добу) молозива, але енергетична цінність його висока. Це задовольняє харчові потреби новонародженої дитини. За рахунок високого вмісту в жирному молозиві біологічно активних та захисних чинників воно забезпечує надійне пристосування дитини до умов позаутробного існування, захист від інфекцій, повноцінне харчування. Концентрація жиру в останніх порціях молока буває в 4-5 разів вища, ніж у початкових. Саме за рахунок останніх порцій молока дитина насичується, в той час як за рахунок перших порцій вона напивається. На 3-4 день із молочних залоз починає виділятися перехідне, а через тиждень - зріле молоко. В період згасання лактації, коли грудне вигодовування закінчується природнім шляхом, молоко за своїм складом наближається до молозива.
Під час смоктання дитиною грудей подразнюються нервові закінчення, які є на соску та навколососковій ділянці. Вони надсилають сигнали в мозок, у результаті чого виробляються гормони, які стимулюють продукування та виділення молока.
Грудне вигодовування виконує важливу біологічну роль – захисну, регуляторну, профілактичну. Розвиток та функціональна зрілість імунної системи визначаються віковими особливостями та умовами догляду за немовлям, у тому числі характером харчування. Із п’яти критичних періодів становлення імунітету після народження два припадають на перший рік життя (період новонародженості та 3-6-й місяць). Малюк захищений від анемії, дефіциту кальцію, йоду, частих важких інфекційних захворювань, швидше одужує. Материнське молоко сприяє формуванню власної системи імунітету в дитини. Завдяки великій кількості антиінфекційних речовин та наявності антитіл до всіх захворювань, якими хворіла мати, материнське молоко можна вважати першим «природним щепленням» малюка. У дітей відбувається правильне формування щелепно-лицевого скелету, в них немає проблем з прикусом. Розвиток «смоктального насоса» в процесі грудного вигодовування в більшій мірі визначає становлення апарату артикуляції звуків. У цих дітей практично немає порушень мовлення.
Грудне молоко містить не тільки поживні речовини (білки, жири, вуглеводи), біологічно активні компоненти, а й ферменти, необхідні для їх травлення, більше 15 видів гормонів, імуноглобуліни, лізоцим, лактоферин, комплемент, лейкоцити, олігосахариди, вітаміни та мікроелементи у співвідношеннях оптимальних для засвоєння. Вони захищають малюка від кишкових інфекцій, сприяють розвитку головного мозку і дозволяють легше переносити будь-які інші хвороби.
Зменшення кількості пологів та тривалості грудного вигодовування призвело у теперішній час до зростання патології жіночої статевої сфери.Зменшуючи тривалість грудного вигодовування, ми тим самим збільшуємо ймовірність виникнення доброякісних пухлин матки та молочних залоз. З метою збереження здоров’я матері та дитини годувати грудьми треба довше - до 2 років, а при наявності у жінки ендометріозу або міоми матки - до 3 років.При цьому подовжується більш тісний емоційний зв'язок між матір’ю і дитиною, що сприяє зміцненню довірливих і спокійних взаємин у майбутньому. Крім цього у годуючої жінки довше зберігається «стереотип материнської поведінки». Вона більш уважно стежить за дитиною, що призводить до зменшення ймовірності травм у малюка, знижує ризик інфекційних захворювань.
Харчування матері має бути різноманітним та збалансованим, адже все, що вона їсть, є присутнім у материнському молоці, яке споживає малюк.Щоб забезпечити ритмічне надходження енергії до організму, потрібно їсти часто і невеликими порціями. Питний режим повинен бути активним, але не надмірним. Вагітним жінкам рекомендується випивати не більше1,5 літрів рідини, матерям-годувальницям - до2 літрів на добу з урахуванням усіх її видів - молока, води, чаю, соків, супу. Для приготування їжі слід використовувати обережну кулінарну обробку страв - відварювання або тушкування, але не смаження. Необхідно також обмежити прийом солі. Страви можна готувати зовсім без неї і лише під час їжі додавати її - не більше 6-8 г. на добу. Це важливо як для профілактики набряків, так і для підтримки нормального артеріального тиску. Не рекомендується вагітним жінкам та матерям-годувальницям пити натуральну каву, категорично забороняється вживати спиртні напої та палити. Харчування повинно бути не лише достатньо калорійним, але й збалансованим. Головним джерелом повноцінних білків та незамінних амінокислот є продукти тваринного походження: мясо, субпродукти, птиця, молоко, сир, кисломолочні продукти, яйця, риба; вітаміну Е - олія. Свіжі фрукти, ягоди, овочі є безцінним джерелом вітамінів, вкрай важливих для нормального розвитку плоду та здоровя дитини. Якщо вітамінне забезпечення за рахунок основного раціону недостатнє, то за рекомендацією лікаря необхідно використовувати полівітамінні препарати, рибячий жир. Харчування матері грає ключову роль у виробленні грудного молока, впливає на його якість та кількість. Основні продукти-стимулятори лактації це: молоко та молочні продукти (особливо – сири), горіхи (волоські та фундук), насіння соняшника, халва, відвари кропу, фенхелю, кмину. Годуючій мамі потрібно стежити, щоб її харчування постачало в організм тільки користні речовини. Так які продукти вибрати і від яких відмовитися ? Це дуже часте запитання у мам, що бувають розгублені, а часом і приголомшені, коли після годування грудьми дитина стає неспокійною, або у неї виникають кишкові кольки. Отож під забороною – продукти, які з великою ймовірністю викликають алергічні реакції: шоколад, шоколадні цукерки, какао-продукти,, цитрусові,горіхи, полуниця і суниця, морепродукти. З обмеженістю і в невеликій кількості слід вживати фрукти і овочі жовто-гарячого і червоного кольору (червоні яблука, болгарський перець, помідори і т.п.). Зрозуміло, якщо у дитини виявиться алергічна реакція на який-небудь продукт (а ним може виявитися все що завгодно, включаючи навіть «традиційні» українські овочі і фрукти), то від нього варто відмовитися в першу чергу. Якщо у мами, або її родичів спостерігаються алергічні реакції будь-якого типу (не обов’язково харчова алергія), або в дитини спостерігається сухість шкіри або пітниця, дотримуватися дієти потрібно особливо строго. Тому що всі ці ознаки свідчать про алергічну схильність дитини.
Доти, поки маля не досягне 4-5-ти місяців, годуючій мамі не варто істи свіжу і квашену капусту, бобові, чорний хліб, сире молоко, виноград, багато зелених яблук. Деякі лікарі схильні відносити до цієї групи також огірки, помідори, кабачки і баклажани. А взагалі у раціоні матері, що годує грудьми не повинно бути великої кількості сирих овочів і фруктів – провокаторів кишкових кольок. Доведеться відмовити собі і у вживанні продуктів, що псують смак грудного молока. До таких продуктів-«диверсантів» належать цибуля і часник. Деякі дослідники сюди ж відносять кольорову капусту і спаржу. І, нарешті, остання група «опальної їжі» - продукти з додаванням харчових добавок – барвників, ароматизаторів, консервантів , розпушувачів і т.п. До них належать ковбаси, копченості, консервовані продукти, газовані напої, продукти швидкого харчування, майонез, соуси. Не рекомендованотакож їсти гриби.
Що ж можна їсти ? Основу харчування повинні займати перші і крупяні страви, молочні продукти. Мясні і рибячі страви не повинні бути смаженими, зате рекомендуються печеними, тушкованими, вареними. Спочатку новий вид раціону може здатися прісним і несмачним, але багато страв можна зробити смачнішими, якщо, наприклад, запікати їх в духовці з сиром або сметаною. Як приправа – слід використовувати натуральну харчову зелень.

Частина ІІ
7 проблем грудного вигодовування та їх вирішення
Не всі молоді матусі знайомі з проблемами, які періодично виникають під час грудного вигодовування малюка. Лактостаз, неправильне прикладання до грудей, тріщини сосків, відмова від грудей, а також гіперлактація, гіполактація та релактація - всі ці проблеми можуть суттєво ускладнити загалом приємний процес грудного вигодовування. Як подолати сім основних проблем ГВ та зробити годування тривалим і приємним процесом для обох сторін?
Неправильне прикладання.
Дитина постійно смокче груди, але видається голодною і повільно набирає вагу. Для мами ж кожне годування дедалі болісніше, на сосках утворюються тріщини. Причина цих різних, але однаково неприємних явищ може бути одна – неправильне прикладання малюка до грудей. Попри численні природні інстинкти, їсти мамине молочко дитина має навчитися. Так само, як згодом вчитиметься тримати ложку. Завдання ж мами – допомогти малюкові у цьому. Ось кілька основних ознак правильного прикладання, які повинна знати мама під час годування немовляти: ротик дитини відкритий широко, приблизно на 140 градусів, в одну лінію витягнуті вушко-плече–стегно, тіло малюка щільно притулене до тіла мами, носик вільно дихає, а підборіддя притиснуте до грудей, активно працює нижня щелепа, видно, як малюк ковтає і робить паузи. Якщо пауз немає – дитина може не отримувати молока взагалі, або отримувати дуже мало, тому таке годування триває довго, інколи годину і більше, для повноцінного вигодовування у ротику немовляти має бути не лише сосок, але й ареола – область довкола соска. Також неправильне прикладання можуть спричиняти проблеми, які складно передбачити і виправити самотужки – тут потрібне втручання лікаря. Наприклад, коротка вуздечка під язиком у дитини або високе піднебіння. Щоб дитина навчилася правильно смоктати мамине молоко слід узагалі відмовитися від використання пляшечок і ґумових сосок-пустушок. На сленгу фахівців із грудного вигодовування їх часто називають «ґумові мами». І назва ця – аж ніяк не почесна. Годування із пляшечки псує природне прикладання до грудей, так само, як і пустушка. Використання «ґумових мам» спричиняє чи суттєво ускладнює більшість проблем грудного вигодовування, окреслених нижче.

Тріщини сосків.
Наші бабусі радили вагітним жінкам класти у бюстгальтер грубе домоткане полотно, з натурального льону. Вважалося, що це має заґартувати сосок, підготувати чутливу шкіру до грудного вигодовування. Та й зараз – в обов’язковому списку речей у пологовий є креми, що допомагають боротися із тріщинами. Тонкі червоні ранки, часто схожі на порізи, завдають чималого болю. З часом тріщини поглиблюються, кривавлять, вкриваються пухирями… Хоча у малюка немає й натяку на зуби – сосок можуть травмувати ясна і піднебіння дитини. Тому, єдиний спосіб позбутися тріщин – це правильне прикладання до грудей. Без цього ранки можуть з’являтися знову і знову. Правильне ж годування – цілком безболісне, незалежно від тривалості. Якщо мама налагодила прикладання, а тріщини довго не гояться, груди болять і печуть, навіть після годування, а біль віддає між лопатками – слід перевіритись на молочницю Candida. Цей грибок може «оселитися» і на сосках молочної мами. У домашніх умовах найпростіше зробити содовий тест – протягом доби промивати уражені місця розчином соди. Якщо нема полегшення – слід звернутися до лікаря, який порадить дієві ліки для боротьби з молочницею. Адже содовий розчин дає лише короткотривалий ефект.

Лактостаз.
Болісні, часто почервонілі затвердіння на грудях – головний симптом лактостазу, або закупорки молочної протоки. Ця неприємність може спіткати і молоду, і досвідчену маму. Причини ж походять з однієї проблеми – неповного випорожнення грудей. Найчастіше це трапляється через неправильне прикладання дитини або ж годування за режимом. Немовля не висмоктує усе молоко, груди «чекають» поки їх спорожнять. Причинами лактостазів можуть бути: перевтома, переохолодження грудей, поганий настрій мами протягом тривалого часу, незручна, надто тісна білизна, незручна або своєрідна поза під час сну, наприклад, на животі, коли груди стиснуті, тощо. Якщо усунути джерело застою молока, далі найпершим помічником мами у лікуванні лактостазу є її малюк. А головними ліками – часте прикладання до грудей, бажано – підборіддям дитини у напрямку болісної ґулі. Протягом 6 годин від утворення лактостазу його ще можна повністю зцідити. Бажано перед цим обережно помасажувати місце застою, наприклад – під теплим душем. Але після зціджування – обов’язково прикласти до грудей дитину. Коли ж затвердіння супроводжується тривалою температурою – найімовірніше, це уже не лактостаз, а мастит, не просто закупорка, а запалення молочної залози. Зверніть увагу на особливо тривожний симптом - якщо температура не падає після зціджування молока, або ж падає, а тоді знову різко піднімається. Уражене ж місце – почервоніле. Тоді варто не відкладати візит до лікаря. Мастит може потребувати більш серйозного лікування, медикаментозного і навіть хірургічного.

Гіполактація.
Основними показниками достатньої кількості молока є приріст ваги дитини (мінімум 125 грам на тиждень) і добова кількість памперсів, які міняють, тільки-но дитина їх «замочить», мінімум 10-12 разів на добу. Коли ці показники в нормі – підстав для хвилювань немає. Поширеними, але хибними «тестами» на лактацію є різниця у вазі немовляти до і після годування, чи здатність мами зцідити молоко і загальний об’єм зцідженого. Малий набір ваги у малюка може бути і наслідком неправильного прикладання – дитина просто не висмоктує те, що має мама. Якщо молока все ж таки бракує, слід найперше переглянути організацію грудного вигодовування. Гіполактацію можна виправити, якщо прикладати немовля до грудей не за графіком, а на вимогу (бажано не рідше, ніж раз на 1,5–2 години) та обов’язково годувати груддю уночі. Те, що їсть і п’є сама молочна мама, суттєво на лактацію не впливає. Це виключно гормональний процес, коли молочні залози «запрограмовані» на схему попит-пропозиція. Скільки малюк з’їсть, стільки, відповідно, і прийде молока. Часті годування дитини, а іноді і додаткові зціджування – мають «підказати» грудям, що молока слід виробляти більше.

Гіперлактація.
Гіперлакткція - надлишок молока. Коли в мами гіперлактація, дитина може гарно набирати вагу і швидко наїдатися. Але іноді не встигає ковтати, закашлюється. Ще одна проблема – лактозна недостатність немовляти, яке насичується перед тим, як дістанеться до самого якісного, так званого «заднього» молочка. Мама ж, у якої груди не спорожняються повністю, часто страждає від лактостазів. Гіперлактація буває первинна і вторинна. Первинна пов’язана із гормональним фоном жінки. Щоб нормалізувати процес – потрібно чергувати груди. Спочатку, протягом 3-4 годин на вимогу годувати дитину однією груддю. Наступні 3-4 години – другою. Можна додатково пити відвар м’яти або шавлії. Ці трави зменшують лактацію. Вторинна гіперлактація виникає, коли жінка постійно зціджується, і вже не може контролювати процес. Чим більше зціджується – тим більше прибуває молока. Але не робити цього – теж неможливо. У такому випадку слід поступово зменшувати кількість зцідженого молока, наприклад на 30 мл. протягом 2-3 днів. Наступні 2-3 дні зціджувати іще на 30 г менше, навіть якщо груди іще не спорожнилися – і так звести зціджування нанівець. Можна спробувати і підціджувати груди не повністю, а лише до полегшення. Бажано це робити перед годуванням, щоб дитина мала змогу отримати більше поживного «заднього» молока.

Релактація.
Ситуації бувають різні. Інколи мама втрачає можливість годувати дитя грудним молоком на певний період. Проте, повернути грудне годування – цілком можливо, навіть після тривалої перерви. Головними факторами для релактації є правильна організація процесу годування, часте прикладання дитини до грудей, навіть коли молока там немає, постійний контакт із малюком, відсутність стресу та віра в успіх. Якщо немовля довго не отримувало грудного харчування, то може й не одразу взяти материнські груди. Щоб знову повернути дитині смак до природного способа вигодовування – потрібно відмовитися від використання пляшечки. Натомість годувати через шприц без голки, ложку, м’яку ложку, чашку або ж використовувати пальчикове годування. Чудово сприяє релактації система догодовування біля грудей SNS. Під час її використання, доки не з’явиться молоко, малюк п’є молочну суміш із тонких трубочок, причеплених до грудей, тримаючи у ротику одночасно і трубочку і мамин сосок. Також обов’язково треба налагодити тісний контакт мами з дитиною та спільний сон один раз на день, і вночі.

Відмова від грудей.
Дитина не хоче брати груди, відштовхує сосок, плаче і вигинається при спробі її погодувати. Якщо ці симптоми раз у раз повторюються – за увагу малюка доведеться поборотись. Найімовірніше, йдеться про відмову від грудей, і трапитися вона може коли завгодно, навіть у перші дні життя. Часта причина відмови – стрес, що викликаний найрізноманітнішими обставинами. Наприклад, несподіваними змінами звичних для малюка речей. Та хоч ми не завжди можемо встановити причину, допомогти крихітці можемо майже завжди. Головне – це створити максимально комфортні і затишні умови для дитини. Украй важливий постійний контакт з мамою. Не менше, аніж 6 разів на добу по 15-20 хвилин треба класти дитинку на маму в контакті «шкіра до шкіри» - для цього малюка не обов’язково роздягати. Також немовляті затишно засинати і прокидатися на мамі, а у напівсні дитина більш охоче візьме груди. Поки дитина відмовляється регулярно їсти грудне молоко, мамі варто зціджуватися так часто, як це можливо, але не рідше ніж раз на 3 години. Так само, як і під час релактації, працюючи над подоланням відмови від грудей, не варто годувати дитину з пляшечки і давати пустушкуЧастина ІІІ
Золоті правила успішного грудного вигодовування (рекомендовано ВООЗ) які повинна вивчити і знати кожна жінка, що планує стати мамою!
1. Раннє прикладання до грудей протягом першої години після народження сприяє швидшому становленню механізмів вироблення та виведення молока.
Контакт «шкіра до шкіри», який відбувається при викладанні щойно народженого малюка на живіт матері, раннє прикладання дитини до грудей забезпечує продовження біологічного зв’язку матері та дитини, швидшу адаптацію дитини до умов позаутробного нестерильного середовища за допомогою заселення шкірних покривів, слизових оболонок, шлунково-кишкового тракту дитини мікрофлорою матері.
Обійнявши немовля руками, мати частково повертає його до попередніх умов існування. Материнське тепло, серцебиття, звичний ритм дихання заспокоюють дитину і викликають почуття захищеності. При шкірному контакті протягом перших хвилин після народження виникає психоемоційний зв’язок між мамою та дитиною, зароджуються теплі люблячі відносини.
2. Виключення годування новонародженого з пляшки або іншим способом до того, як мати прикладе його до грудей, щоб у дитини не сформувалася установка на будь-яке інше годування, окрім грудного.Завчасне введення додаткової їжі викличе швидке насичення дитини. Вона буде рідше прикладатися до грудей, що зменшить стимуляцію молочної залози. Це приведе до різкого зменшення кількості молока в грудях.
Використання пляшки та соски може привести до того, що дитина неохоче буде брати, а пізніше зовсім відмовиться від грудей, навіть якщо вони будуть повні молока. Справа в тому, що механізм смоктання грудей і соски різний. Якщо в першому випадку дитина язиком витискає молоко із молочних синусів, то в іншому випадку вона працює виключно губами та яснами. Альтернативою годування з соски може служити годування з горнятка, шприца, ложки. Уникати раннього введення інших засобів, які імітують молочну залозу — пустушки, соски.
3. Спільне перебування матері й дитини в одній палаті дозволить матері й дитині адаптуватися один до одного, й налагодити годування на вимогу. Увага матері повинна бути сконцентрована на малюкові, контакт «очі в очі».
4. Правильне положення дитини біля грудей, яке дозволяє матері уникнути багатьох проблем і ускладнень з грудьми. Необхідно навчитися правильно прикладати дитину до грудей, правильно забирати груди, зручно влаштовуватися при годуванні, годувати в різних положеннях, годувати лежачи й відпочивати разом з дитиною, при необхідності, правильно зціджувати груди.
Дитина усім корпусом повернута до матері та притиснута до неї. Обличчя малюка знаходиться близько до грудей. Підборіддя дитини торкається до грудей. Над верхньою губою видно більшу ділянку ареоли, ніж під нижньою. Потрібно тримати дитину так, щоб її ясна захоплювали ареолу, тому що є можливість того, що ваші соски почнуть боліти, якщо дитина буде просто жувати сосок, замість того щоб захопити ареолу повністю. Ви можете годувати дитину, тримаючи її на руках, або ж ви можете лягти на бік, поклавши дитину обличчям до себя. Коли дитина отримає достатньо молока, вона сама відпустить сосок, але зазвичай потрібно тримати дитину на кожному боці близько півгодини.
5. Годування на вимогу дитини. Дитина прикладається до грудей не тільки для того, щоб поїсти. Смоктання грудей - це спосіб спілкування з матір'ю, що забезпечує дитині почуття безпеки й комфорту. Тому дитину треба прикладати до грудей по вимозі, але не рідше ніж кожні 1,5-2 год. (вдень). Кожні 2 год.чергувати груди. Без нагальної потреби не забирати грудей від дитини. Не треба боятися прикладати дитину до грудей так часто як вона просить. Дитина не з'їсть більше, ніж їй потрібно. Зригування теж не потрібно боятися. У нормі дитина може зригувати щораз після годування 1-2 ст. л. й один раз у день «фонтаном» - 3 ст. л. В дитини перших місяців життя за добу буває 12-20 прикладань до грудей. Проміжки між прикладаннями можуть бути від 5-15 хвилин.
Чому так важливі часті прикладання для мами? Справа втому, що за вироблення й виділення молока відповідають 2 гормони: окситоцин і пролактин. Пролактин відповідає безпосередньо за вироблення молока. Він виробляється тільки у відповідь на смоктання дитиною грудей. Таким чином щоразу годуючи дитину ми «замовляємо» молоко на наступне годування. Пролактин живе в крові не довго, приблизно 1,5 години тому годування раз на 3-4 години зменшує вироблення молока в геометричній прогресії. Другий гормон - окситоцин - відповідає за виділення молока із грудей. На його вироблення впливає дуже багато речей: смоктання дитиною грудей, вид, запах, плач, думки про дитину, різні речі які приносять задоволення, напої для збільшення лактації. Пригнічує цей гормон стрес і невпевненість у собі.
Чому деякі жінки можуть годувати раз в 3-4 години і молока в них вистачає й немає необхідності переходити на підгодовування? Це відбувається через особливості будови грудей - великий, розтяжний «резервуар» (синуси) для нагромадження «переднього» молока - і через специфічний гормональний фон, але це винятково генетично закладені спадкові фактори.
6. Тривалість годування регулює дитина: не слід відривати дитину від грудей раніше, ніж вона сама відпустить сосок. Якщо дитина в процесі годівлі змінила положення й взяла груди неправильно, необхідно забрати груди й знову прикласти дитину, з огляду на правильність захоплення.
7. Нічні годування дитини забезпечують стійку лактацію. Саме вночі, з 3 до 8 години ранку, гормон пролактин виробляється в максимальній кількості, якщо в цей час дитина смокче.
8. Виключення догодовування й допоювання дитини. У перші дні в грудях виробляється молозиво. Його не багато, але цього досить для задоволення харчової потреби дитини. Грудні діти не мають потреби в додатковій воді, бо в грудному молоці втримується 87-90% води. Навіть у перші кілька днів після пологів, перед «появою» молока, молозиво повністю задовольняє потреби дитини в рідині (якщо грудне вигодовування організоване ефективно).
У перші 6 місяців життя, навіть у жарку погоду, немає необхідності давати дитині яка знаходяться на повному грудному вигодовуванні по вимозі, воду або сік, це може стати причиною зараження або алергії. Для того, щоб дитині вистачало води, потрібно просто частіше пропонувати груди. У дітей до року центри спраги й ситості перебувають дуже близько. Тому, якщо ви напоїте малюка водою, воно насититься, і в нього зменшиться потреба в смоктанні. Скільки випив води, стільки недоодержав грудного молока! Великий обсяг допоювання може заважати налагодженню грудного вигодовування. Діти мають потребу в поживних речовинах і калоріях, що присутні в грудному молоці, а вода нічого цього не містить. З моменту введення твердого прикорму можна пропонувати дитині запити прикорм декількома ковтками молока або води.
9. Повна відмова від сосок, пустушок і годування з пляшечки. Жодна соска або пустушка не схожа за формою на сосок, тому соску й сосок дитина смокче по-різному. Якщо в дитини, крім грудей, є ще якийсь об'єкт для смоктання, то відбувається так звана «плутанина сосків». Тоді вона не може нормально смоктати й повноцінно висмоктувати молоко, може травмувати соски матері. Іноді дитині досить одного-двох годувань із пляшки, щоб вона перестала брати груди правильно. При необхідності введення прикорму його слід давати тільки з чашки, ложки або піпетки.
10. Не слід пропонувати дитині іншу з грудей раніше, ніж вона висмокче з першої. Якщо мати поквапиться запропонувати малюкові другу з грудей, він не доотримує пізнього молока, багатого білками та жирами. У ньому є ферменти (лактаза та ліпаза), які допомагають переварювати лактозу. У результаті дисбалансу між передньою та задньою порціями молока, у дитини може спостерігатися розлад травлення: лактозна недостатність, пінистий стілець. Тривале смоктання однієї з грудей забезпечить повноцінну роботу кишечника.
11. Виключення миття сосків перед годуванням і після нього. Часте миття грудей призводить до знищення захисного шару жирів ареоли і соска, що призводить до утворення тріщин. Груди слід мити не частіше 1-го разу на день під час гігієнічного душу. Якщо жінка приймає душ рідше, то і в цьому випадку немає необхідності в додатковому митті грудей.
12. Відмова від контрольних зважувань дитини, проведених частіше 1 разу в тиждень. Ця процедура не дає об'єктивної інформації про повноцінність харчування дитини. Вона тільки нервує матір і призводить до зниження лактації та необґрунтованого введення догодовування. Дитина смокче часто, порції завжди різні. Вистачає чи ні дитині молока перевіряється тестом мокрих пелюшок (рахуємо сечовипускання). У нормі за добу повинно бути використано 12 і більше підгузників. Частота стільця відповідає кількості годувань (6-10 разів) у перший місяць життя. Дитина спокійна, витримує інтервали між годуваннями – 2 і більше години.
13. Виключення додаткового зціджування молока. При правильно організованому грудному вигодовуванні молока виробляється рівно стільки, скільки потрібно дитині. Додаткові зціджування віднімають багато сил і часу в матері й сприяють утворенню надлишків молока. Зціджування необхідне у разі вимушеного розлучення матері з дитиною, проблем з годуванням, виходу матері на роботу, коли молоко різко прибуває, а дитина висмоктує ще зовсім мало. Це може призвести дозастою молока і навіть маститу.
14. До 6 місяців дитина знаходитися на виключно грудному вигодовуванні і не потребує додаткового харчування і введення прикорму. Починати прикорм раніше появи в дитини харчового інтересу до їжі дорослих безглуздо й навіть шкідливо. У грудному молоці є всі жири, білки, вуглеводи та вітаміни, необхідні дитині до року.
15. Підтримка матерів, що годували своїх дітей грудьми до 1- 2 років. Годування до 1 року не є фізіологічним терміном припинення лактації. Увесь той час поки ви будете годувати дитину грудьми, ви будете сприяти її захисту від інфекцій і постачати унікальними речовинами, необхідними йому для розвитку організму. Цих речовин немає у жодному прикормі.
До всього цього я б додав ще один 16-й пункт – не давати дитині в пологовому будинку ніяку молочну суміш. Найкращий варіант це нагодувати дитину ДОНОРСЬКИМ грудним молоком. Його завжди можна знайти серед породіль !
Чим швидше мати навчиться материнству, тим менше розчарувань і неприємних хвилин перенесе вона разом з малюком. А мені залишилося побажати Вам годувати Вашого малюка грудьми довго і без проблем!