Долина

Туберкульоз – це захворювання, що викликають бактерії (мікобактерії туберкульозу), які найчастіше впливають на легені. Але туберкульоз може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.
Туберкульоз передається від людини до людини через повітря.
За даними ВООЗ, у 2015 році 10,4 мільйона осіб захворіли на туберкульоз і 1,8 мільйона померло від цієї хвороби (в тому числі 0,4 мільйона серед людей, що живуть з ВІЛ). Понад 95% випадків смерті від туберкульозу стаються в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
За словами начальника відділу нагляду та лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України Яни Терлеєвої, у 2016 році в Україні рівень захворюваності складає 67,6 на 100 тис. населення. При цьому захворіло близько 29 000 осіб, що на 4,3% менше, ніж торік.
«Сьогодні в Україні туберкульоз виліковний, при цьому лікування протитуберкульозними препаратами абсолютно безкоштовне. Раннє виявлення і дотримання правильного лікування – запорука успішного одужання. Однак загрозливих масштабів набуває поширення стійких форм туберкульозу, лікування якого триваліше і менш успішне: Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем МРТБ. У 2016 році зареєстровано 8 709 випадків МРТБ. Цю ситуацію слід сприймати як кризу в галузі охорони здоров’я», – зауважила Яна Терлеєва.
Туберкульоз передається від людини до людини через краплі з глотки і легень, хворих на активну респіраторну форму захворювання.
У здорових людей інфікування мікобактеріями туберкульозу часто не приводить до появи будь-яких симптомів, так як імунна система людини "відгороджується" від бактерій. Симптомами активної форми туберкульозу легень є:
- постійний кашель, що триває понад три тижні, зазвичай з мокротинням та,
можливо, з домішками крові у мокротинні;
- втрата ваги;
- нічна пітливість;
- лихоманка;
- втома, слабкість;
- втрата апетиту;
- набряк шийних лімфовузлів.
Якщо у Вас є кашель, що триває понад три тижні, або мокротиння з домішками крові, необхідно звернутися до свого лікаря. Якщо Ви перебуваєте в тісному контакті з хворим на туберкульоз, потрібно зробити відповідні дослідження, щоб дізнатись чи Ви також інфіковані. Дослідження можуть включати рентген грудної клітки, мікроскопію мокротиння, аналізи крові та пробу Манту. Щорічно кожна доросла людина зобов’язана проходити флюорографічне дослідження з метою раннього виявлення туберкульозу.
Туберкульоз – це серйозне захворювання, але його можна вилікувати за допомогою правильно підібраного курсу протитуберкульозних препаратів.