Долина

Нова небезпека для України – епідемія кору

Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає Україну про імовірне зростання показників захворюваності на кір у 2017 році, що пов’язане із циклічністю, яка характерна для цього захворювання (кожні 6-7 років). Наразі наша країна – серед 14 країн світу, де спостерігається ця сумна тенденція. Причиною цього є катастрофічне зниження кількості вакцинованого населення. Наразі прививки проти кору отримали лише 45,5% українців – при тому, що загальновизнаною санітарно-епідеміологічною нормою є вакцинація 95% населення.
За повідомленням румунських ЗМІ, у 34 округах цієї сусідньої країни зафіксовано спалах кору. Кількість захворілих внаслідок епідемії на сьогодні вже перевищило дві з половиною тисячі осіб, а 14 людей померли. Зважаючи на те, що Закарпаття межує з деякими округами Румунії, та беручи до уваги високу заразність кору та проблеми з вакцинацією, які мали місце останніми роками, ризик поширення інфекції в Україні є досить високим. Центр по контролю і моніторингу захворювань МОЗ України зареєстрував 102 випадки кору в 10 регіонах за 2016 рік.
Відомо, що наприкінці лютого у м. Яремче виник спалах кору у загальноосвітній школі №2 , захворіло 8 дітей та вчителька, школу закрито на карантин до 10 березня.

Кір — це гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Вірус кору потрапляє в навколишнє середовище від хворої людини з дрібними крапельками слизу під час кашлю, чхання чи просто розмови, він здатний швидко і далеко поширюватися потоками повітря, особливо через витяжні шахти, переміщуючись з нижніх поверхів житлового будинку до верхніх або з одного кінця коридору в інший.


Імовірність захворіти на кір в результаті контакту з хворим сягає 100%. Вважають, що єдиною захищеною віковою групою є діти перших трьох місяців життя, оскільки вони мають вроджений імунітет від матері (за умови, що жінка хворіла на кір раніше або пройшла вакцинацію), який згодом теж втрачають.
Важливо зазначити,що хвора на кір людина є заразною ще за кілька днів до появи основних проявів захворювання. Від моменту контакту з хворим до прояву хвороби минає максимально 21 день. Починається хвороба, як правило, з підвищення температури до 38-39 градусів, з’являються кон’юнктивіт (світлобоязнь, сльозотеча, закисання очей),нежить, сухий надсадний кашель, загальна слабкість, головний біль, порушення сну. Такий стан утримується 3-5 днів. Далі настає період висипань. Температура піднімається до 40 градусів. Висипання спершу з’являються на слизових рота, на обличчі, за вухами, мають вигляд яскраво-рожевих плям, які можуть підвищуватися над рівнем незміненої шкіри. З кожним наступним днем висипка спускається нижче: на тулуб, на руки та ноги, а на обличчі вже починає бліднути. Цей період триває 3-4 дні. Після зникнення висипань стан хворого покращується. На їх місці виникає пігментація (потемніння шкіри), яка відбувається в тому ж порядку, як і з’являлися висипання (від голови до ніг), утримується від одного до півтора тижнів. В подальшому може спостерігатися дрібне лущення шкіри, яке нагадує висівки. У цей період нормалізується температура, поступово зникають катаральні явища.
Як правило, лікування хворих відбувається у стаціонарі. При легких формах можливе лікування вдома, але обов’язково під наглядом лікаря. Якщо ж хворого не лікувати чи звернутися невчасно, ймовірні різноманітні та небезпечні ускладнення: зі сторони центральної нервової системи – запалення мозкових оболонок та тканин мозку (менінгоенцефаліт), зі сторони легень (важкі пневмонії, посилення кашлю, затруднення дихання, асфіксія), зі сторони ЛОР-органів (гнійні отити, гайморити).
Раніше кір вважали дитячим захворюванням, але все частіше хворіють підлітки й дорослі. А його перебіг в старшому віці значно важчий, тоді недуга спричиняє серйозні ускладнення (які були перераховані вище). Бувають і летальні випадки. Також дуже важко переносять кір діти до одного року, яких ще не вакцинували. Серед таких хворих дуже високий рівень смертності.
Основний спосіб профілактики цієї інфекції — активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію — у 6 років. Імунізація проти кору також проводиться не щепленим підліткам віком 15-17 років, які не хворіли, і дорослим у віці до 35 років у період зростання рівня захворюваності на кір. Що більше людей буде вакциновано, то вищим буде рівень колективного імунітету. Щеплення забезпечує захисний ефект протягом близько 15 років. І навіть якщо вакцинована дитина занедужає, то захворювання буде перебігати в легкій формі, а також низький ризик виникнення ускладнень. Тому, майте на увазі, що дитині потрібно вчасно зробити щеплення!
ПАМ’ЯТАЙТЕ: ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГШЕ ПОПЕРЕДИТИ,
НІЖ ЛІКУВАТИ!!!