Долина

Грип відноситься до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), в яку також входять парагрип, аденовірусна інфекція, риновірусна інфекція та багато інших. Щорічно грип викликає сезонні епідемії, які вражають до 15- 30% населення, половину з яких складають діти та підлітки. Найбільш схильні до захворюваності на грип діти віком від 3 до 14 років. Сприйнятливість до грипу в дитини в 4-5 разів більша, ніж у дорослого. Грип у дитини нерідко протікає з ускладненнями (приєднанням бронхіту, пневмонії, синуситу та ін.), викликає загострення хронічних захворювань, тому профілактика грипу становить серйозну проблему педіатрії.
Віруси грипу серед дітей поширюються переважно повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі, чханні. Також діти можуть заразитися грипом через засоби гігієни та іграшки. Поширенню грипу серед дітей сприяє мінливість погодних умов (коливання вологості і температури повітря), зниження імунітету, гіповітаміноз, нестача сонячного світла, перебування в дитячих колективах.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 2-4 діб. Початок грипу в дітей є гострим, з переважанням інтоксикаційного синдрому над катаральними явищами. У немовлят єдиним проявом може бути лихоманка, в дітей до 5 років – підвищення температури тіла до 39-40 градусів та кашель, а в більш старших дітей симптомами грипу є лихоманка, біль у м’язах та головний біль, пітливість, озноб, сухий кашель та біль у горлі.
У вересні-жовтні кількість хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції в Україні почала стрімко рости. Епідемію медики очікують уже в грудні-січні. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в сезоні 2016 – 2017 років в Україні здебільш циркулюватимуть 3 штами грипу: А/California/ H1N1, A/Hong Kong/H3N2 та B/Brisbane/. Зазвичай, по всьому світу сезонні епідемії грипу викликають від 3 до 5 мільйонів випадків важкої хвороби та близько від 250 до 500 тисяч випадків смерті, оскільки захворювання, перш за все вражає верхні дихальні шляхи, включаючи ніс, горло, бронхи і дуже швидко поширюється серед населення.
Найефективнішим способом запобігти захворюванню залишається вакцинація, проте не варто нехтувати основними правилами під час недуги. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні-жовтні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Вакцинація показана тільки за рекомендацією лікаря та проводиться лише в лікувальному закладі.
Врятуватися від грипу в період епідемії допоможуть прості та доступні кожному речі (Джерело — Центр по контролю та профілактиці захворювань США) :
1. Уникайте близького контакту
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.
2. Захворіли — лишайтеся вдома
Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя
Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок
Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Якщо дотримуватися цих елементарних правил, то можливо запобігти захворюванню на грип у вас та ваших дітей. Але якщо ви все ж таки захворіли, то пам’ятайте, що ефективне та дієве лікування може призначити тільки лікар, тому не займайтеся самолікуванням.
Будьте здорові!