З 26 січня (найближчий плановий авіарейс з Китаю) в аеропорту Бориспіль розпочався температурний скринінг пасажирів на прямих авіарейсах з Китаю. Фахівці санітарно-карантинного підрозділу вже підготовлені та укомплектовані інфрачервоними термометрами.
Міністерство охорони здоров’я України спільно з Центром громадського здоров’я інформує про розвиток ситуації з поширення нового коронавірусу (ncov) Новий виклик для глобального здоров’я — поширення раніше невідомого штаму коронавірусу, що швидко розповсюджується в Китаї і зафіксований ще у кількох країнах. Зараз тривають ретельні дослідження і вивчення ситуації. Все, що потрібно знати про вірус, його поширення та способи захисту, зібрали нижче:
Що таке коронавіруси:
Передусім це зоонозна інфекція. Тобто їхнім природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри. Коронавіруси також РНК-віруси, тому мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, в тому числі стають патогенними для людей.
▪ Станом на сьогодні зафіксовано 570 випадків та 17 смертей. Дійсна кількість людей заражених вірусом може бути набагато більшою, оскільки людей з легкими симптомами скоріше всього не було виявлено.
Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.
Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона.
▪ Вірус викликає пневмонію з такими симптомами як кашель, лихоманка та утруднення дихання. Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів.
▪ За останній тиждень кількість підтверджених інфекцій збільшилася втричі і випадки були виявлені у 13 провінціях Китаю, а також муніципалітетах Пекін, Шанхай, Чунцін та Тяньцзінь. Вірус також був підтверджений в інших країнах — у США, Таїланді, Південній Кореї, Тайвані, Японії, з підозрою на зараження цим вірусом госпіталізовано одну людину у Росії.
▪ Передача людині від людини була підтверджена національною комісією з охорони здоров’я Китаю. Також існує ризик мутації вірусу.
Усі симптоми у осіб, які захворіли, з’явилися в період між 8 грудня 2019 року та 18 січня 2020 року. Медичними службами було встановлено та обстежено 817 близьких контактів. Період медичного спостереження за контактними особами становить 14 днів. 90 осіб ще залишаються під медичним наглядом, за 727 особами завершився період спостереження. Позитивних результатів на nCoV не було виявлено.
▪ Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані (мокрі ринки) — це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами і людьми.Оптовий ринок морепродуктів м. Ухань було закрито з 1 січня 2020 року. За даними муніципальної комісії з охорони здоров'я зразки, відібрані з базару, дали позитивний результат на коронавіруси.
Центр громадського здоров’я МОЗ України як визначений національний координатор Міжнародних медико-санітарних правил офіційно повідомив Прикордонну службу України, керівників структурних підрозділів охорони здоров’я обласних та Київської міської державних дміністрацій про ситуацію з коронавірусом в Китаї та про актуальні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
З метою раннього виявлення можливих випадків nCoV на території України та вжиття відповідних протиепідемічних заходів підготовлено практичні рекомендації щодо:
1. Епідеміологічних та клінічнічних критеріїв визначення випадку коронавірусної інфекції (nCoV).
2. Клінічного ведення пацієнтів, що відповідають визначенню випадку коронавірусної інфекції (nCoV).
3. Переліку виробів медичного призначення, необхідних для роботи з пацієнтом з підозрою на nCoV.
4. Вимог з дотримання правил інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я, де перебувають пацієнти з підозрою на nCoV.
5. Комунікаційних матеріалів для інформування населення щодо профілактичних заходів.
Наразі із залученням працівників ВООЗ та CDC все ще тривають розслідування щодо встановлення причин виникнення і факторів передачі інфекції, визначення меж осередків та масштабів поширення інфекційної хвороби, викликаної новим коронавірусом (nCoV).
Зараз вакцини проти коронавірусів не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCOV поки на ранній стадії розробки
Міністерство охорони здоров’я України нагадує про основні заходи профілактики, яких необхідно дотримуватись при відвідуванні країн, де були зареєстровано випадки nCoV:
• уникати тісного контакту з людьми, що мають симптоми гострої респіраторної інфекції;
частіше мити рук з милом, особливо після прямого контакту з хворими людьми або їх оточенням;
• уникати тісного контакту з тваринами на фермах або у дикій природі;
• люди з симптомами гострої респіраторної інфекції повинні дотримуватися правил поведінки при кашлі (не підходити надто близько до співрозмовників, використовувати одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).
Висновки та поради за результатами засідання Комітету з надзвичайних ситуацій ВООЗ щодо нового коронавірусу
Медики та органи охорони здоров’я повинні надавати мандрівникам інформацію для зменшення загального ризику ГРВІ через туристичні клініки, туристичні агенції, оператори з транспортування та в пунктах пропуску.

Адміністрація КНП «Долинська багатопрофільна лікарня»