Ві́рус імунодефіци́ту люди́ни або ВІЛ-це вірус імунодефіциту (англ. Human Immunodeficiency Virus, HIV)у, що призводить до захворювання людини на ВІЛ-інфекцію/СНІД.
СНІД, або Синдро́м набу́того імунодефіци́ту — сукупна назва уражень, що відбуваються на III—IV клінічних стадіях інфекції, яку спричинює вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Загальноприйнятою назвою хвороби на сьогодні є ВІЛ-інфекція. ВІЛ уражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму різним захворюванням.
ВІЛ, як вважають, виник у мавп у тропічній Африці і був переданий людям у кінці 19 або на початку 20-го століття. Перша наукова стаття, яка визнала особливості опортуністичних (умовно-патогенних) інфекцій, що характеризують СНІД, була опублікована в 1981 році.[
На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по країнам усіх континентів і її поширення в світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих наВІЛ/ СНІД .
ВІЛ передається:
• Через кров - при потрапляння крові чи інших біологічних рідин, (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.
• Статевим шляхом - підчас незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.
• Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю та якщо ВІЛ-інфікована вагітна не отримувала лікування антиретровірусними препаратами.
ВІЛ не передається:
• При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
• У лазні та сауні
• Підчас поцілунків
• Обіймах та рукостисканні
• При чханні та кашлі
• Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
• При укусах комарів чи інших комах.
ВІЛ – це не смертельний вирок, а захворювання проти якого можна боротися. . Починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок і сприяє зміцненню імунітету, що повертає хворому здоров’я. Сьогодні ВІЛ інфекція є хронічним захворюванням, яке не приводить до смерті і ВІЛ-інфіковані особи можуть жити повноцінним життям, працювати, народжувати здорових дітей. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування хворих на ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих бюджетів, коштів донорських організацій. Для надання медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію створена мережа спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, які здійснюють диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими і хворими на СНІД, діагностують стадію хвороби, визначають тактику лікування.
Специфічних проявів ВІЛ-інфекції немає, тому запідозрити, що людина хвора – складно. Єдине на що людина повинна опиратися, коли вирішує здати тест на ВІЛ-інфецію, на епізоди небезпечної поведінки в минулому. Також варто зазначити, що тестування на ВІЛ-інфекцію є абсолютно безкоштовним та є конфіденційним.
Для того, щоб не захворіти на ВІЛ потрібно: завжди використовувати презервативи при сексуальному контакті; відмовитись від незахищених сексуальних контактів з ВІЛ-позитивним партнером а також з партнером, чий ВІЛ-статус вам не відомий, використовувати лише стерильні шприци, голки, інструменти для пірсингу або тату.
Тестування на ВІЛ-інфекцію можна пройти в консультативно-діагностичному відділенні КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» ДРР, кабінеті № 102, (вул.О.Грицей 15).

Лікар-інфекціоніст
консультативно-діагностичного
відділення КНП «Долинська
багатопрофільна лікарня» ДРР Кепша В.М.