Цей день ініціювала більше 10 років тому Лімфомна коаліція - міжнародна організація, яка об'єднує пацієнтів з 41 країни світу. Його мета привернути увагу громадськості до проблем людей, які зіткнулися з таким діагнозом, а також інформувати широкий загал про симптоми захворювання та наголосити на необхідності звернень до лікарів, якщо симптоми з'явилися. Насторожити мають безболісне збільшення лімфовузлів, нічна пітливість, різка втрата ваги, підвищення температури тіла, втомлюваність, кашель.
Терміном "лімфома" в медицині називають групу пухлин, які походять з клітин імунної системи насамперед - з лімфоцитів. Лімфоцити проходять кілька стадій дозрівання, і рак може розвиватися на будь-якій з них (ось чому у лімфом стільки форм).
Всі лімфоми поділяють на дві групи: лімфому Ходжкіна та неходжкінські лімфоми. Лімфома Ходжкіна названа за прізвищем вченого, який першим описав її симптоми. Обидві групи захворювань вражають лімфатичну систему організму, але відрізняються за клінічними проявами, перебігом, реакцією на терапію, видом пухлинних клітин.
Первинне вогнище захворювання найчастіше виникає в лімфовузлах або інших органах імунної системи - в селезінці, кістковому мозку. Але оскільки лімфоїдна тканина входить до складу більшості органів людини, злоякісна пухлина може розвиватись практично в будь-якому з них. "Аномальні" лімфоцити переміщуються по організму за допомогою крові і лімфи, тому можуть швидко розповсюджуватись по всіх частинах тіла. За відсутності спеціального лікування хвороба прогресує і, як будь-яке інше злоякісне захворювання, призводить до смерті.
Лімфому Ходжкіна відносять до більш сприятливих варіантів: п'ятирічна виживаність при ранніх стадіях становить близько 90%. Вражає хвороба найчастіше людей до 30 років і після 60.
Загалом хворих на лімфоми в Україні - більше 17 тисяч. А у світі більше одного мільйона людей живе з діагнозом лімфома. В Долинському районі на обліку перебуває 18 хворих з Неходжкінською лімфомою та 19 хворих з лімфомою Ходжкіна (лімфогранулематозом), щороку виявляється в районі по 2-3 випадки захворювання.
Найчастіше першим симптомом лімфоми є збільшення периферичних лімфатичних вузлів (шийних, пахвових, пахових). Існують і симптоми загальної інтоксикації, так звані В-симптоми: підвищена нічна пітливість, помітна втрата ваги, тривале підвищення температури до 38 і вище, свербіж шкіри. При появі таких симптомів необхідно негайно звернутись до лікаря.
На сьогоднішній день лікування лімфоми проводиться за певними програмами (протоколами), які включають від 4 до 8 курсів поліхіміотерапії та променеву терапію.
На тверде переконання лікарів, результат лікування залежить як від своєчасного виявлення захворювання, так і від рівня забезпеченості пацієнтів специфічними протипухлинними препаратами.