В УКРАЇНІ ПРОГНОЗУЮТЬ СПАЛАХ ДИФТЕРІЇ: ЯК СЕБЕ ВБЕРЕГТИ
Цього року в Україні експерти прогнозують спалах дифтерії. “9 кіл пекла” – так її називають інфекціоністи через можливі ускладнення. Це захворювання з високою смертністю. Із тисячі хворих – померти може кожен десятий. Вакцина в Україні є, запевняють у МОЗ, усього завезли понад три мільйони доз.
У Хмельницькому зафіксували перший випадок захворювання на дифтерію. Небезпечну хворобу виявили у 21-річної місцевої жительки. Дівчина працює фармацевтом. До лікарні вона звернулася не одразу. Думала, що у неї банальна ГРВІ. Боліло горло та була незначна температура. Перші три дні хвороби хмельничанка лікувалася вдома, пила антибіотик. Однак на четвертий день у неї почала підвищуватися температура. Тоді молода жінка викликала “швидку”. Лікар поставив їй попередній діагноз - дифтерія. Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Тому дівчину негайно госпіталізували до інфекційної лікарні.
Стан дівчини оцінюють, як середньої тяжкості. Хмельничанка була щеплена від інфекції. Однак дифтерія це те захворювання, яке потребує ревакцинації. Перші 4 щеплення дівчині було зроблено у віці до трьох років. П’яту вакцинацію вона отримала у 6-річному віці, а от щеплення у 16 років пропустила. Через те, що дівчина була вакцинована, наразі перебіг хвороби не тяжкий. А захворіла вона тому, що пропустила одну вакцинацію, цього виявилося достатньо, щоб хворобу підхопити. Сироватки в Україні немає Випадок дифтерії підтвердили, однак небезпечну хворобу, яка може призвести до летальних наслідків, лікувати нічим. Виявляється термін придатності сироватки по всій Україні завершився ще 30 липня. Іншої сироватки поки не має.
Дифтерія - це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. Симптоми: біль у горлі; підвищена температура; наліт на мигдалинах сірого кольору; осиплість голосу; ускладнене дихання та ковтання; висока температура; набряк слизової оболонки носоглотки; збільшення лімфатичних вузлів. На початку захворювання, дифтерію можна сплутати із ангіною. Тому, лікарі наголошують , що при перших симптомах краще відразу йти до лікаря, щоб вчасно почати лікування. Часто часу на порятунок – лічені години. Небезпечна не лише сама хвороба, а й ускладнення, які вона може викликати. Зокрема: блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м'яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію) . Найефективнішим методом профілактики від дифтерії є щеплення. Щоправда, вакцина не дає 100% гарантії уберегти людину від ураження, однак у хворого із щепленням дифтерія протікає у значно легшій формі або симптоми можуть зовсім не проявлятись. Іноді людина є лише носієм.
В Україні запустили кампанію зі щеплення від дифтерії та правця – її розпочали очільниця Міністерства охорони здоров’я Супрун та письменник Сергій Жадан. Під спалахи фотокамер Уляна Супрун індійську вакцину випробовує на собі.
Однак, за даними Центру громадського здоров’я, рівень вакцинації в Україні дуже низький. Цьогоріч, запевняють експерти, висока ймовірність спалаху.
“За 2018 рік таких випадків було 10 загалом. За попередні роки їх було від 0 до 4. Це є серйозний меседж для того, щоб задуматись”, – зазначив гендиректор Центру громадського здоров’я МОЗ Володимир Курпіта.
Із тисячі хворих померти може кожен десятий.
Вакцинація від дифтерії та правця починається з двох місяців. Згідно з календарем щеплень – маємо отримати 6 доз вакцини до 16 років. Опісля раз на десять років потрібно робити ревакцинацію. Якщо ж у дитинстві ви не робили щеплення – аби виробився імунітет, нині доведеться ввести три дози вакцини за пів року. Тобто якщо зробите щеплення сьогодні, прийти на наступне мусите через місяць, і на заключне, третє, – за пів року.
Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Тож коли в когось діагностують дифтерію, перевіряють усіх людей із його оточення. Збудник може залишатись навіть на грошах.
“Імунітет антитоксичний, він не є стійкий. Навіть якщо ви й перехворіли дифтерією, це не означає, що ви не можете не захворіти повторно, якщо ви після того не вакцинувались, не пройшли повний курс ревакцинації”, – каже лікар-інфекціоніст Наталія Винник.
Востаннє епідемія дифтерії вирувала в 1990-х роках. Тоді вона сколихнула увесь світ. Лише в Україні – 20 тисяч хворих і близько семи сотень смертей. Усі померлі – не мали щеплення:
Аби вберегти себе – достатньо звернутись до свого сімейного лікаря, педіатра або терапевта. Понад три мільйони доз вакцини вже доставлені в усі регіони.

Адміністрація ЦРЛ