За точність отриманих результатів досліджень в Долинській ЦРЛ повну відповідальність несе клініко-діагностична лабораторія. На точність впливає правильність проведення процедури взяття крові, використання високоякісних реактивів, сучасних аналізаторів крові, одноразових медичних аксесуарів, проведення лабораторного контролю якості. Відповідальність за достовірність отриманих результатів несе клієнт. Для отримання достовірних результатів досліджень важливо дотримуватися правил підготовки до аналізу. Залежно від клінічної ситуації вони визначаються лікарем або загальними принципами, встановленими для тестування біологічних рівнів лабораторних показників.
Кров для більшості показників необхідно здавати до 11 години ранку в зв’язку з циклічністю змін характеру та інтенсивності біологічних процесів в організмі (добові біоритми).
Важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натще – 8-12-годинний період голодування.
Зазвичай, відвідуючи будь-якого лікаря, пацієнту призначається загальний аналіз крові. Це одне з перших досліджень, яке проходить пацієнт. Показники загального аналізу крові здатні дати фахівцеві відомості про стан здоров’я людини. З їх допомогою фахівець легко може виявити різноманітні аномалії і процеси, пов’язані із запаленням.
Щоб зрозуміти, загальний аналіз крові в нормі чи ні, необхідно знати, які основні показники відображаються в результатах. Розшифровка може містити багато значення. У клінічний аналіз крові входять наступні основні характеристики:
• число червоних кров’яних тілець або еритроцитів;
• величина гемоглобіну;
• загальна кількість лейкоцитів;
• число тромбоцитів;
• гематокрит;
• швидкість, з якою відбувається осідання еритроцитів (ШОЕ).
Саме з цих характеристик крові спеціаліст може отримати дані, необхідні для пошуку аномалій і патологій.
Основні показники в загальному аналізі крові відіграють найважливішу роль в діагностиці.
Крім перерахованих характеристик, результат аналізу можуть увійти і деякі інші дані. Наприклад, в деяких випадках розшифровка може містити відомості по эозинофілах, моноцитах, лімфоцитах, базофілах і так далі.
Загальний аналіз сечі – важливе лабораторне дослідження. Воно визначає множинні патології в організмі дорослих і дітей. За популярністю воно не поступається загального аналізу крові. Найчастіше їх призначають разом. Клінічний аналіз сечі є обов’язковим етапом при постановці діагнозу. Такий аналіз без проблем виявляє наявність вірусних інфекцій, бактеріальних захворювань, а також таких серйозних проблем, як цукровий діабет або порушення в роботі ендокринної системи.
Що показує загальний аналіз сечі знають не всі, а пропонує він багато показників, за якими оцінюють, в нормі організм дорослого або дитини, або ж потрібне медичне втручання. Зокрема, до складу загального аналізу входить:
• колір;
• прозорість;
• питома вага;
• кислотність;
Крім цього, загальний аналіз сечі визначає її склад. Зокрема, дослідження допомагає визначити рівень вмісту в сечі білка, глюкози, білірубіну, уробіліногену, кетонових тіл, нітритів і гемоглобіну. У лабораторії також перевіряється і осад. Він допомагає вивить бактерії, еритроцити, лейкоцити, циліндри і епітелій. Всі ці показники допомагають діагностувати захворювання нирок, сечового міхура, передміхурової залози. Дуже часто для дітей і дорослих такий аналіз входить в список профілактичних, так як його результати допомагають виявити різні патології на ранній стадії.
Загальний аналіз сечі може призначатися для оцінки перебігу захворювання та ефективності лікування, крім цього, ряд інфекцій передбачає здачу сечі на дослідження через кілька тижнів після одужання.
Щоб результати були вірними, потрібно правильний забір сечі. Не тільки для жінок, але і для чоловіків перед здачею загального аналізу потрібне проведення гігієнічних заходів на зовнішніх статевих органах. Для дослідження потрібно придбати чисту суху баночку. Вони реалізуються в аптеках і є стерильними. Відповідно, якісь сторонні бактерії не змінять результати.
Збір матеріалу здійснюється вранці. За час сну вночі в сечовому міхурі з’являються різні бактерії або компоненти, як в крові, що допомагає виявити картину стану. За день здачі потрібно виключити продукти, що забарвлюють сечу. Для дорослих актуально відмовитися від спиртних напоїв.
На результати дослідження можуть вплинути прийом сечогінних ліків, тому їх також необхідно виключити перед парканом. В ідеалі сеча для загального аналізу передається відразу. Зберігання більше двох годин неприпустимо. Збір також необхідно виконувати натще серце.
Щоб зрозуміти розшифровку, потрібно порівняти дані з еталонними. Існує таблиця норм, яку досить легко можна знайти в інтернеті. Але все-таки робити висновок самостійно не варто. Тільки фахівець може точно поставити діагноз за даними аналізу. Відхилення навіть одного показника від норми може говорити про підозру відразу на кілька видів захворювання.