Хронічна ниркова недостатність є глобальною світовою проблемою, оскільки за всіма даними близько 5-10% населення мають її ознаки. А особливу стурбованість викликає стабільне збільшення кількості хворих на термінальну – 5 стадію хвороби, тобто хворих, що потребують замісної ниркової терапії. За прогнозами фахівців кожні 10 років кількість людей, що потребують діалізу, буде подвоюватись.
Гемодіаліз зберігає життя хворим на останніх стадіях хронічної ниркової недостатності та забезпечує прийнятну його якість та соціальну адаптацію.
Історія гемодіалізу тягнеться у кінець 19 століття та висвітлює імена багатьох видатних людей, які шляхом успіхів і невдач, доповнюючи одне одного та докладаючи значних зусиль, зуміли привести нас до кінцевого результату, яким ми користуємося і по сьогодні.
Прототипи апарату «штучна нирка» були винайдені ще на початку 20 століття, однак в той момент про якусь їхню ефективність в лікуванні пацієнтів з нирковою недостатністю говорити не доводилось.
В теперішній час ми використовуємо для підключення пацієнта під час процедури гемодіалізу нативну артеріовенозну фістулу, винайдену Джеймсом Ціміно ще у 1966р. – це штучно зшиті між собою вена і артерія на передпліччі пацієнта. З тих років і по сьогодення нативна фістула залишається найкращим, найефективнішим та найдовготривалішим способом забезпечити пацієнтові судинний доступ. А сучасні апарати «штучної нирки» дають можливість адекватно видаляти з організму хворого токсичні продукти обміну, а також надлишок рідини, рятуючи і продовжуючи пацієнтові життя.
Гемодіаліз - це складна і комплексна процедура. У діалізному центрі Долинської ЦРЛ працює кваліфікований персонал, який моніторить стан хворого під час сеансів діалізу, відслідковує та коригує можливі ускладнення та забезпечує пацієнтам максимально можливий рівень фізичного та психологічного комфорту. 6 апаратів "штучної нирки" дають можливість проводити гемодіаліз 24 пацієнтам.

Лікар-нефролог Долинської ЦРЛ Олена Дацків