Сучасна гінекологія вже неможлива без лапароскопічної хірургії. Практично будь-яку гінекологічну патологію можна вилікувати лапароскопічним методом. Лапароскопічні операції - це операції на органах малого тазу з використанням лапароскопічного доступу. Перевага лапароскопії перед відкритою операцією очевидна, оскільки прояви хірургічної агресії, яка виражається реакцією всіх органів і систем організму на завдану йому травму, в другому випадку набагато більш виражені. А це, в свою чергу,може стати причиною розвитку іншої хвороби, викликаної посттравматичним шоком. Після відкритої операції пацієнтка змушена тривалий час лежати без руху,щоб не розійшлися шви, та через больовий синдром, то при лапароскопії відновний процес проходить значно швидше. А це означає, що вже за 5-6 годин вона буде в стані самостійного пересування і обслуговувати себе. Ще одним, мабуть ,найважливішим моментом, є той факт, що відкрите оперативне втручання практично завжди супроводжується утворенням злук (навколо яєчників,матки та маткових труб), що є прямим шляхом до розвитку безпліддя. Не слід забувати й про те, що найчастіше з приводу гінекологічних проблем оперуються молоді жінки, що знаходяться в репродуктивному віці. Щоб розітнути злуки та відновити анатомічне розташування органів малого тазу, проводиться повторна операція, що не гарантує стовідсоткового результату, оскільки знову порушується цілісність очеревини, а значить є високий ризик повторення злукової хвороби. І в цьому випадку позбавити жінку злук значно краще, вдавшись до лапароскопії. Найбільш поширені види лапароскопічних операцій в гінекологічній практиці і покази до них:
- Кісти яєчників, в тому числі ендометріоїдні.
Операція: лапароскопічна кістектомія (видалення кісти з вилущуванням капсули),резекція яєчника (видалення кісти з невеликою частинкою яєчника);
- Ендометріоз органів малого тазу,глибокий інфільтруюючий ендометріоз.
Операція: єндокоагуляція вогнищ ендометріозу. Висічення інфільтративного ендометріозу. Радикальна операція - екстерпація матки з додатками.
- Позаматкова вагітність.
Органозберігаюча операція: туботомія - розсічення стінки труби,видалення фрагментів плідного яйця. При незначній крововтраті,відсутність злукового процесу,діаметр труби менше 4 см.
- Стерилізація (метод безповоротній):
Операція ендокоагуляція і пересічення маткових труб.
- Ургентні випадки:апоплексія яєчника, порушена позаматкова вагітність.
В залежності від об’єму і складності операції в більшості випадків пацієнтка може протягом кількох днів після операції повернутися до нормального способу життя,при цьому реабілітація і лікування , спрямоване на запобігання повторному захворюванню (протирецедивна терапія), продовжується амбулаторно. І на завершення нагадуємо, що вчасне звернення до лікаря різко підвищує успішність оперативного втручання.

Лікар акушер-гінеколог Інна Сіщук