Щорічно 1 грудня відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та рішенням Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими в 1988 році, відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
ВІЛ – не вирок. Все, що потрібно знати, аби не захворіти ВІЛ-це скорочена назва вірусу імунодефіциту людини.Імунна система організму захищає нас від інфекцій і запобігає розвиткові деяких типів злоякісних хвороб.ВІЛ повільно й незворотно знищує імунну систему організму.СНІД-це синдром набутого імунодефіциту-це остання стадія ВІЛ-інфекції. Підступність ВІЛ-інфекції у тому,що після зараження людина може довгий час від 8 до 10 років не відчувати ознак хвороби,вважати себе здоровою і водночас заражати інших-насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці.Більшість симптомів, що з’являються при ВІЛ-інфекції та СНІДі, нагадують симптоми інших захворювань. За статистикою майже кожен другий ВіЛ-інфікований в Україні не знає про свій статус, а більшість хворих ВІЛ-інфекцію дізнаються про захворювання вже на пізніх стадіях.
Існує лише декілька способів передачі ВІЛ-інфекції: при незахищених сексуальних контактах; через спільне або повторне використання шприців і голок при вживанні наркотиків;медичних маніпуляціях; від ВІЛ-позитивної матері дитині під час вагітності, пологів та годування грудьми. Не виключена можливість ураження ВІЛ при проведенні деяких косметичних процедур пірсингу і нанесенні татуювань з використанням нестерильних інструментів. Якщо 5 чи 20 років тому переважна більшість пацієнтів – це були активні споживачі ін’єкційних наркотиків, то сьогодні ми можемо з впевненістю говорити про те, що ВІЛ-інфекція вийшла із загального середовища. Нашими пацієнтами є абсолютно соціально адаптовані групи населення, тобто, це люди, які не вживають наркотики, а це люди, які інфікувалися статевим шляхом. На сьогодні ВІЛ не потрібно сприймати як вирок, адже інфіковані пацієнти живуть звичайним життям завдяки прийому антиретровірусної терапії. Люди, які маю ВІЛ позитивний статус за рахунок необмеженого доступу до антиретровірусної терапії, не розповсюджують, не передають ВІЛ інфекцію вони можуть жити повноцінним життям, працювати, народжувати здорових дітей. Однак лише в тому випадку, якщо приймають антиретровірусну терапію. Для того, щоб не захворіти на ВІЛ потрібно: завжди використовувати презервативи при сексуальному контакті; відмовитись від незахищених сексуальних контактів з ВІЛ-позитивним партнером а також з партнером, чий ВІЛ-статус вам не відомий, використовувати лише стерильні шприци, голки, інструменти для пірсингу або тату. Памятайте,що Ви можете запобігти зараженню ВІЛ-інфекцією!Уникнення ризикованої поведінки є найліпшим способом зберегти своє здоровя і життя. Дізнатися чи є в організмі ВІЛ, можна тільки за результатами тесту.
Тестування на ВІЛ-інфекцію є абсолютно безкоштовним та конфіденційним,його можна пройти в Долинській ЦРЛ (вул. О.Грицей 15), райполіклініка, кабінет №102, тел. роб. 2-50-23

Лікар-інфекціоніст Долинської райполіклініки Кепша В.М.