Щороку 14 листопада увага суспільства привертається до важливої медико-соціальної проблеми – захворювання на цукровий діабет(ЦД). Діабет є однією з найскладніших медичних проблем сучасного світу. Нині на цю хворобу страждають більш як 260 мільйонів жителів нашої планети. Діабет несе серйозну загрозу не лише для 1 млн. 300 тис. українців, а й для близько 2 млн. людей, які ще не знають про своє захворювання, а також для 2-3 млн. людей з артеріальною гіпертензією, надмірною вагою, ожирінням та іншими чинниками розвитку діабету.
В Долинському районі є 2 тисячі 158 чоловік дорослих , хворих ЦД. З них 270 хворих отримують інсулінотерапію ,а решта 1888 на дієті або таблетованих цукрознижуючих препаратах. Починаючи з лютого 2018 року, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №239, всі хворі ЦД на інсулінотерапії занесені в електронний реєстр, отримують інсуліни безкоштовно або з доплатою згідно переліку категорій хворих на діабет для відшкодування вартості препаратів інсуліну в аптечних пунктах «Зіма» та «Адоніс». Хворі ЦД ,які лікуються таблетованими цукрознижуючими препаратами, можуть у лікаря ЗПСМ виписати рецепт для безкоштовного або з доплатою отримання ліків згідно реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню за програмою «Доступні ліки» (наказ Міністерства охорони здоров`я України від 26.07.2017р. № 856). Деякі таблетовані цукрознижуючі препарати не внесені в цей реєстр ,тому хворі вимушені купувати їх в аптеці за повну вартість.
У кого підвищений ризик розвитку ЦД 2 типу ? – В усіх людей з віком (старші 40 років ) –В тих, у кого хто-небуть в сім’ї хворіє на діабет -У людей з підвищеною вагою або ожирінням –У тих, хто «неправильно» харчується (їсть багато солодощів, жирної
їжі й мало їжі, що містить клітковину) –У людей, які ведуть «сидячий» спосіб життя –У пацієнтів з порушеною переносимістю глюкози –У жінок, діабет у яких було виявлено під час вагітності –У пацієнтів з : артеріальною гіпертензією, інфарктом міокарду, порушенням мозкового кровообігу, облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок, з хронічними захворюваннями печінки.
Які ж причини виникнення ЦД 2 типу ? Порушення продукції інсуліну підшлунковою залозою є головною причиною виникнення ЦД. Було доведено, що клінічно ЦД 2го типу проявляється лише тоді, коли порушується функція 50% бета-клітин підшлункової залози, а при прогресуванні хвороби кожен рік відбувається подальше зниження бета-клітин в середньому на 4% в рік. Таким чином стає зрозумілим, що чим пізніше виявляється ЦД 2 типу, тим менша кількість бета-клітин продовжує функціонувати. При цьому, продукція інсуліну порушується як у кількісному, так і в якісному відношенні. Крім того, порушується взаємодія клітин організму з власним інсуліном: понижується проникнення глюкози всередину клітин.
Першими ознаками захворювання є: - сухість в роті, спрага; - часте сечовиділення (особливо вночі); - свербіж шкіри; - стомлюваність та загальна слабкість; - порушення зору; -схуднення. При появі перших ознак захворювання потрібно звернутись до лікувального закладу для визначення вмісту цукру в крові (натщесерце), що є найбільш інформативним показником при виявленні даного захворювання. При рівні цукру крові менше 5,6ммоль/л ЦД мало ймовірний. Якщо цукор крові на рівні від 5,6 до 6,9ммоль/л,вважається що пацієнт має порушення толерантності до глюкози. Такий пацієнт потребує проведення додаткового аналізу - тесту на толерантність до глюкози. При рівні глікемії вище за 6,9ммоль/л діагноз ЦД вважається достовірним. Пізнє виявлення діабету призводить до сліпоти, інфаркту міокарда, церебрального інсульту, гангрени кінцівок. У багатьох людей ці небезпечні для життя ускладнення розвиваються тільки тому, що діагноз ЦД ставиться занадто пізно, переважно з вини пацієнта. Задумайтесь над цим !
Діагностика ЦД 2 типу ні в якій мірі не може являтись задачею для лікарів-ендокринологів, а потребує тісного взаємозв’язку з лікарями первинної ланки сімейної медицини, загальної практики, терапевтами Через те що головною небезпекою ЦД 2 типу є його ускладнення, а їх лікування надзвичайно дороге, профілактика має дуже важливе значення. Для цього необхідно проводити обов’язкове щорічне вимірювання рівня цукру в крові у людей віком понад 40 років, особам, які входять до групи ризику захворювання на ЦД, вагітних. Лише нашими спільними зусиллями ми зможемо змінити на краще загрозливу ситуацію з ЦД в Україні, ефективно протидіяти розповсюдженню діабету та покращити якість життя мільйонів людей в Україні.

Районний ендокринолог Банась Л.Я.