Осінь – сезон збирання грибів, а значить, і підвищеного ризику отруєння ними. Щорічно лікарі попереджають про небезпеку, проте кількість отруєнь грибами та смертність від них не зменшується.
Отруєння грибами переважно бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) й здебільшого отруєння має “сімейний” характер. Серед потерпілих нерідко зустрічаються завзяті та досвідчені в цій справі грибники.
Токсини різних грибів по різному діють на організм та спричиняють різні наслідки. Слід відмітити, що діти більш чутливі до дії грибних токсинів. Це пов’язано з недосконалістю механізмів детоксикації дитячого організму та тим, що при однаковому вживанні грибів, при нижчій масі тіла, концентрація грибних токсинів у крові дитини буде більшою, ніж у дорослого. Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас. Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Використання цибулі, часнику, срібних предметів не можуть визначити токсичність грибів. Тільки спеціалізовані лабораторії можуть провести дослідження грибів або приготовлених з них страв на наявність токсичних речовин.
Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах. Якщо ви все ж таки вирішили їсти дикорослі гриби, запам'ятайте декілька профілактичних заходів: збирати в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні і не пробуйте їх на смак; не допускайте вживання грибних страв дітьми, вагітними та жінками, котрі годують грудьми; не зберігайте готові страви з грибів у холодильнику більше доби; варити гриби потрібно добре промивши, не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим.
Отруєння грибами протікають набагато важче, аніж інші харчові отруєння, й нерідко ускладнюються внаслідок вживання алкогольних напоїв. Щорічно серед потерпілих від отруєнь грибами спостерігається високий рівень смертності. Однією з основних причин смертельних випадків є запізніле звертання за медичною допомогою.
Клінічна картина отруєння грибами:
Перші симптоми отруєння грибами з’являються через деякий час після вживання отруйних грибів, зазвичай через 6 – 48 годин - прихований період. З’являються нудота, блювання, пронос, зневоднення, біль у животі, зниження артеріального тиску, збільшення частоти пульсу. Якщо ці симптоми виражені достатньо сильно, а допомога надана не своєчасно, то хворий може померти на цьому етапі розвитку хвороби. При отруєнні грибами гастроентеротропної дії захворювання проявляється через 3 – 8 годин після вживання грибів і звичайно обмежується проявами гастроентероколіту , інші органи і системи практично не пошкоджуються, тому своєчасне і достатнє видалення з організму токсину, що не всмоктався, та інші медичні заходи дозволяють мінімізувати наслідки отруєння. При отруєнні грибами гепатонефротоксичної дії перші прояви теж мають виражені симптоми пошкодження шлунково – кишкового тракту: нудоту, блювання, пронос, зневоднення. Потім наступає період уявного благополуччя, коли ознаки гастроентероколіту зникають (особливо в умовах стаціонару на фоні адекватного лікування), стан потерпілого стабілізується. Проте динаміка біохімічних показників печінки є негативною. Через 10 – 12 годин зовні легкого стану з’являються симптоми пошкодження печінки: важкість та біль в правому підребер’ї, жовтушність склер та шкіри, неприємний присмак у роті та інші симптоми токсичного гепатиту. Пізніше приєднуються симптоми ниркової недостатності.
ВАЖЛИВО! Навіть при найменшому нездужанні (нудота, блювання, розлад травлення)негайно викликати "швидку допомогу" або доправити хворого до лікарні.
Кожна згаяна година може коштувати людині життя!
Головним принципом долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є видалення токсину, що ще не всмоктався. Вона може бути проведена різними способами. Важливо викликати блювоту (якщо не було мимовільної ) і промити шлунок, випити води з активованим вугіллям (важливо щоб воно залишалося в шлунку деякий час). Слід підкреслити, що кількість активованого вугілля має бути достатньою - не менше 0,5-1 г/кг маси тіла (1 таблетка на 10 кг маси тіла ). Якщо діарея відсутня, до активованого вугілля можна додати послаблюючий засіб.
Якщо пацієнта турбує багаторазова блювота, не слід вживати протиблювотні засоби, оскільки блювота важливий захисний механізм, який сприяє детоксикації. З цієї ж причини не рекомендується усувати діарею медикаментозними препаратами. Також потрібно багато пити для того, щоб уникнути зневоднення організму і пришвидшити вивід токсинів. Зокрема, не тільки воду чи міцний чай, а й спеціальні соляні розчини, такі як РЕГІДРОН, він сприяє нормалізації водно-електролітногобалансу.
Забороняється вживати будь-які інші ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.
Обов'язково повідомте лікаря швидкої допомоги про вживання грибів пацієнтом!
Пам'ятайте: ніхто не подбає про ваше здоров'я краще, ніж Ви самі!!!!!
Лікар-анестезіолог Долинської ЦРЛ Христина Стефанів